Architektura
ARCHITEKTURA

Monolityczna bryła, w której kryje się elegancka sala koncertowa

 • Komentarze

Sala koncertowa Blaibach w Niemczech

Sala koncertowa Blaibach w Niemczech

Fot: Peter Haimerl Architektur
 • Bryła zewnętrzna sali koncertowej Blaibach w Niemczech wygląda jak powojenny bunkier.
 • Wnętrze sali koncertowej Blaibach w Niemczech. Ściany z betonu architektonicznego w połączeniu ze światłem sprawiają, że sala jest wyjątkowo dynamiczna
 • Sala koncertowa Blaibach w Niemczech i oświetlone ściany z betonu architektonicznego
 • Drewniane foyer sali koncertowej Blaibach w Niemczech
 • Widok z poziomu wejścia do budynku sali koncertowej
 • Przekrój przez salę koncertową Blaibach w Niemczech
 • Rzut sali koncertowej Blaibach w Niemczech
 • Bryła sali koncertowej na placu w centrum miasteczka Blaibach w Niemczech
 • Łazienka w sali koncertowej Blaibach w Niemczech
 • Ażurowe krzesła na tle ściany z betonu architektonicznego - sala koncertowa Blaibach w Niemczech

Architektura współczesna, która wyrasta w centrum bawarskiego miasteczka Blaibach jest dość specyficzna. Wkopana w ziemię monolityczna bryła przypomina bunkier. Dopiero po zejściu schodami i wejściu do środka obiektu przez foyer możemy zdać sobie sprawę, że funkcja tego budynku to sala koncertowa

Z zewnątrz surowa bryła wyglądająca jak bunkier -w środku architektoniczny majstersztyk

Sala koncertowa w niewielkiej niemieckiej miejscowości Blaibach ma dość nietypową warstwę zewnętrzną. Znajduje się w zakopanym w ziemi monolicie w centrum bawarskiego miasteczka. Z zewnątrz bryła przypomina bardziej bunkier, niż architekturę współczesną o tak reprezentacyjnej funkcji.

Po wejściu do budynku okazuje się, że architektura wnętrz zaprojektowana jest tu z najwyższą starannością a funkcja obiektu z całą pewnością nie należy do typowej. Zakrzywione płaszczyzny ścian z betonu architektonicznego nadają wnętrzom dynamicznego charakteru, który może się kojarzyć z muzyką. Autorem zewnętrznej i wewnętrznej formy obiektu jest biuro architektoniczne Peter Haimerl Architektur z Monachium.

Sala koncertowa Blaibach powstała w celu ożywienia niewielkiego miasteczka. Obiekt znajduje się tuż obok miejskiego centrum kultury, w przestrzeni placu. Architektura budynku ukształtowana jest w nawiązaniu do topografii terenu. Monolityczna, prostopadłościenna bryła ustawiona jest pod kątem do powierzchni ziemi. Dzieki takiemu ustawieniu tworzy się podcień, który został wykorzystany przez architektów jako wejście do tajemniczej sali koncertowej. Elewacje pokrywa mieszanka podoba do tej, która znajduje się na podłożu, co dodaje bryle surowości. Wejście prowadzi schodami w dół, gdzie znajduje się foyer sali koncertowej.

Architekci mogli wykorzystać zakrzywioną przestrzeń budynku ustawionego pod kątem do stworzenia widowni dla sali koncertowej. Płaszczyzny z betonu architektonicznego wewnątrz sali głównej oraz zaproejktowane pomiędzy nimi światła LED sprawiają, że przestrzeń jest odzwierciedleniem muzycznych wariacji wykonywanych na scenie.

Milena Glinojecka


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.