Z zewnątrz surowa bryła wyglądająca jak bunkier -w środku architektoniczny majstersztyk
Sala koncertowa w niewielkiej niemieckiej miejscowości Blaibach ma dość nietypową warstwę zewnętrzną. Znajduje się w zakopanym w ziemi monolicie w centrum bawarskiego miasteczka. Z zewnątrz bryła przypomina bardziej bunkier, niż architekturę współczesną o tak reprezentacyjnej funkcji.
Po wejściu do budynku okazuje się, że architektura wnętrz zaprojektowana jest tu z najwyższą starannością a funkcja obiektu z całą pewnością nie należy do typowej. Zakrzywione płaszczyzny ścian z betonu architektonicznego nadają wnętrzom dynamicznego charakteru, który może się kojarzyć z muzyką. Autorem zewnętrznej i wewnętrznej formy obiektu jest biuro architektoniczne Peter Haimerl Architektur z Monachium.
Sala koncertowa Blaibach powstała w celu ożywienia niewielkiego miasteczka. Obiekt znajduje się tuż obok miejskiego centrum kultury, w przestrzeni placu. Architektura budynku ukształtowana jest w nawiązaniu do topografii terenu. Monolityczna, prostopadłościenna bryła ustawiona jest pod kątem do powierzchni ziemi. Dzieki takiemu ustawieniu tworzy się podcień, który został wykorzystany przez architektów jako wejście do tajemniczej sali koncertowej. Elewacje pokrywa mieszanka podoba do tej, która znajduje się na podłożu, co dodaje bryle surowości. Wejście prowadzi schodami w dół, gdzie znajduje się foyer sali koncertowej.
Architekci mogli wykorzystać zakrzywioną przestrzeń budynku ustawionego pod kątem do stworzenia widowni dla sali koncertowej. Płaszczyzny z betonu architektonicznego wewnątrz sali głównej oraz zaproejktowane pomiędzy nimi światła LED sprawiają, że przestrzeń jest odzwierciedleniem muzycznych wariacji wykonywanych na scenie.
Milena Glinojecka
