archirama.pl

Mozaika w polskiej architekturze. Ruszyła akcja grupy Paradyż „Ratujemy Mozaiki” – galeria zdjęć

Zabytkowa mozaika znika w polskiej architektury. Marka Paradyż wraz z Fundacją Architektury organizują akcję, której celem jest ochrona przez zniszczeniem i zapomnieniem najpiękniejszych mozaik

Mozaika w polskiej architekturze. Ruszyła akcja grupy Paradyż „Ratujemy Mozaiki” – galeria zdjęć

Warszawa, ul. Postępu

Fot: Michał Radwański

Mozaika znika z polskiej architektury skuwana bądź zasłaniana przez kolejne warstwy tynku i styropianu. Grupa Paradyż wraz z Fundacją Architektury organizują akcję, której celem jest ocalenie przed zniszczeniem i zapomnieniem unikalnych, zabytkowych mozaik.

Mozaika w polskiej architekturze. Akcja grupy Paradyż i Fundacji Architektury

W akcji „Ratujemy Mozaiki” organizowana przez grupę Paradyż oraz Fundację Architektury to szereg działań mających uratować od zapomnienia i zniszczenia polską mozaikę. Pierwszym przedsięwzięciem zainicjowanym przez Paradyż i Fundację Architektury jest stworzenie mapy polskich mozaik. Udział w akcji ratowania mozaik może wziąć każdy internauta. Aby przyczynić się do uratowania cennego elementu polskiej architektury wystarczy zrobić zdjęcie mozaiki i dodać ją na stronie internetowej stworzonej przez grupę Paradyż i Fundację Architektury.

Inicjatorzy akcji chcą w ten sposób stworzyć przewodnik, w którym wskazane zostaną miejsca warte ochrony od zapomnienia. Aby zachęcić internautów do poszukiwania unikatowej architektury z mozaikami Paradyż wraz z Fundacja Architektury ogłosi konkurs dla osób, które umieszcza zdjęcia mozaik na stronie.

Zdjęcia: Adam Brajter i Stefan Brajter, Michał Radwański
Data publikacji: 7.03.2013 12:42

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!