archirama.pl

Mundial 2018. Zobacz rosyjskie stadiony szykowane na mundial

Znamy już miasta gospodarzy mundialu w 2018 roku. W większości możemy też pokazać jak będą wyglądały stadiony, na których zmagać się będą najlepsze drużyny świata. Część z nich będzie gotowa dużo wcześniej i będą wykorzystywane w innych dużych imprezach.

Stadion w Wołogrodzie

Szacunkowy koszt budowy to 210 mln dolarów. Nie wiadomo kiedy inwestycja ma się rozpocząć, ma być natomiast ukończona do 2017 roku.

Fot: skyscrapercity.com

Tak będzie w przypadku stadionu w Soczi, który ma być gotowy na Zimową Olimpiadę w 2014 roku. Zaprojektowany przez pracownię Populos bryła pomieści 47,5 tysiąca widzów. Inne obiekty, jak stadion w Kaliningradzie został tak zaprojektowany, by po mistrzostwach można było go częściowo rozebrać i zmniejszyć trybuny z 45, do około 25 tysiący widzów. Mundial sprawi, że w Rosji przybędzie wiele nowoczesnych obiektów sportowych.

Nowoczesne stadiony w 11 miastach

Miasta które gościć będą piłkarzy to: Moskwa, Petersburg, Kaliningrad, Niżny Nowogród, Kazań, Samara, Sarańsk, Wołgograd, Rostów nad Donem, Soczi i Jekaterynburg. W rezultacie, mistrzostwa odbędą się w 11 miastach, a mecze rozegrane zostaną na 12 stadionach (dwa znajdują się w Moskwie), które wybrała Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej.

Trzy strefy

FIFA podzieliła miasta na trzy strefy plus Moskwa. W północnej znalazły się Kaliningrad i Sankt Petersburg. Na południu znalazły się Niżny Nowogród, Sarańsk, Kazań, Samara i Wołgograd. Najdalej na południe wysunięte będą Rostów nad Donem oraz Soczi, a ostatnim, skrajnie wschodnim miastem, jest Jekaterynburg. Taki podział ma ułatwić logistyczną obsługę mundialu.

Autor: mjc
Zdjęcia: stadiony.net, wikimedia, Populos, Manica Architecture, skyscripercity.com, Wilmotte&Associates, skyscrapercity.com
Data publikacji: 4.10.2012 17:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!