archirama.pl

Mury Samaris: architektura secesji i komiks

Mroczne miasta to wyjątkowa seria komiksów, w których głównym bohaterem jest architektura – ta współczesna i ta nieco starsza. Zbiór otwiera architektura secesji i „Mury Samaris”

Mury Samaris: secesja i komiks to udane połączenie

"Mury Samaris" - pierwszy tom serii Mroczne Miasta ukazał się dzięki wydawnictwu Manzoku

Fot: materiały wydawnictwa Manzoku

Bohaterem „Murów Samaris” jest młody oficer, Franz. Mężczyzna przyjmuje niebezpieczne zadanie. Wyrusza z rodzinnego miasta-państwa Xhystos do odległego Samaris. Jak dotąd, podróżni, którzy wędrowali tym szlakiem, nie wracali... Cel jego podróży okazuje się miastem pięknym i tajemniczym, budynki wydają się zmieniać miejsca, a mieszkańcy sprawiają nieco sztuczne wrażenie...

Ten wstęp nie jest do końca prawdziwy. Bohaterem komiksu właściwie nie jest młody oficer, tylko dwa miasta, między którymi podróżuje. Xhystos to sen o secesji – metropolia w stylu art nouveau. Wieże, świątynie, budynki mieszkalne, ale też pojazdy i narzędzia, wszystko składa się na jednolity stylistycznie zespół. Czy tak wyglądałyby europejskie miasta, gdyby styl secesji był żywy przez całe pokolenia?
Pomysł sportretowania miasta tak, by stało się bohaterem samym w sobie, wydaje się śmiały. Ale „Mury Samaris”, album Francoisa Schuitena i Benoîta Peetersa nie jest jedynym w swoim rodzaju eksperymentem. W kolejnych tomach serii Mroczne Miasta znakomici twórcy komiksów rysują wizje zaczynające się od współczesnej architektury.
„Mury Samaris” ukazały się w polskim przekładzie nakładem wydawnictwa Manzoku w 2008 roku. Jeśli traficie gdzieś przypadkiem na ten dopracowany album – polecamy!

Zdjęcia: materiały wydawnictwa Manzoku
Data publikacji: 14.04.2014 15:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!