Co zobaczyć w Krakowie. Architektura Muzeum Armii Krajowej w Krakowie autorstwa architektów z pracowni AIR Jurgowscy z Katowic stworzyli projekt urzekający w swojej architekturze prostotą i minimalizmem. Odrestaurowanie ceglanych ścian i elewacji pozwala przenieść się w czasie i zrozumieć czasy działalności Armii Krajowej. Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” powstało poprzez adaptację budynku przy ulicy Wita Stwosza 12 w Krakowie.
Poza zewnętrznym odrestaurowaniem niszczejącego budynku, projekt zakładał remont wnętrza obiektu. Za najważniejszy cel modernizacji przyjęto zachowanie surowego, oryginalnego charakteru budynku. Architekci postanowili wprowadzić do wnętrza atmosferę, która jednoznacznie będzie kojarzyć się z działalnością Armii Krajowej.
Co zobaczyć w Krakowie: prosta architektura jest najbardziej czytelna
Co zobaczyć w Krakowie. Na plus zrealizowanego obiektu przemawia jego prosty wyraz architektoniczny. Projekt renowacji został oparty o niezwykle oszczędne użycie naturalnych materiałów. Bardzo skromny jest tu także detal architektoniczny. Jednak zabieg ten bardzo dobrze oddaje połączenie nowoczesnych rozwiązań obiektu z historią.
Co zobaczyć w Krakowie. Najbardziej widowiskową przestrzenią w architekturze obiektu jest przestronny dziedziniec. Otaczające go elewacje odrestaurowano z cegły i stanowi on idealną przestrzeń ekspozycyjną. Aby nie przykrywać dziedzińca standardowym dachem postanowiono wykonać przykrycie szklane, które poza zachowaniem typowej dla funkcji dziedzińca otwartości, zapewnia odpowiednie doświetlenie architektury wnętrza.
>> Przeczytaj co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie!
Co zobaczyć w Krakowie. Część ceglanej elewacji została jedynie oczyszczona. Odtworzono istniejące niegdyś w budynku okna skrzynkowe. Dach pokryto dachówką ceramiczną. Wnętrze wymagało większych nakładów pracy. Przebudowano tu elewacje dziedzińca. Ściany w salach ekspozycyjnych zostały pozbawione tynku aby odkryć piękna fakturę cegły. Sale ekspozycyjne znajdują się także w piwnicy, gdzie postanowiono zerwać dziesięć centymetrów warstwy korkowej izolacji. Obecna ona była wszędzie; na ścianach, stropie i posadzkach. Po zdjęciu korka ukazała się faktura starego betonu, która nadaje wnętrzu surowy klimat.

-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
-
Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej
-
Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię więcej

- LIFESTYLE: W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Maurizio Marcato
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet
- ARCHITEKTURA: Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu
- ARCHITEKTURA: Gazeta.pl Kraków: Nowe muzeum Kantora jak most nad Wisłą