archirama.pl

Co zobaczyć w Krakowie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Architektura korespondująca z przeszłością

Co zobaczyć w Krakowie. Architektura Muzeum Armii Krajowej w Krakowie do doskonały przykład bryły, który łączy historię z nowoczesnością. Ceglana architektura jest w Polsce coraz bardziej popularna. Co sądzicie o tej realizacji?

Panorama i widok na przeszklony dach nad dziedzińcem

Panorama i widok na przeszklony dach nad dziedzińcem. Fot. fot. Piotr Piątek/www.sun-media.pl

Fot: materiały prasowe

Co zobaczyć w Krakowie. Architektura Muzeum Armii Krajowej w Krakowie autorstwa architektów z pracowni AIR Jurgowscy z Katowic stworzyli projekt urzekający w swojej architekturze prostotą i minimalizmem. Odrestaurowanie ceglanych ścian i elewacji pozwala przenieść się w czasie i zrozumieć czasy działalności Armii Krajowej. Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” powstało poprzez adaptację budynku przy ulicy Wita Stwosza 12 w Krakowie.

Poza zewnętrznym odrestaurowaniem niszczejącego budynku, projekt zakładał remont wnętrza obiektu. Za najważniejszy cel modernizacji przyjęto zachowanie surowego, oryginalnego charakteru budynku. Architekci postanowili wprowadzić do wnętrza atmosferę, która jednoznacznie będzie kojarzyć się z działalnością Armii Krajowej.

Co zobaczyć w Krakowie: prosta architektura jest najbardziej czytelna

Co zobaczyć w Krakowie. Na plus zrealizowanego obiektu przemawia jego prosty wyraz architektoniczny. Projekt renowacji został oparty o niezwykle oszczędne użycie naturalnych materiałów. Bardzo skromny jest tu także detal architektoniczny. Jednak zabieg ten bardzo dobrze oddaje połączenie nowoczesnych rozwiązań obiektu z historią.

Co zobaczyć w Krakowie. Najbardziej widowiskową przestrzenią w architekturze obiektu jest przestronny dziedziniec. Otaczające go elewacje odrestaurowano z cegły i stanowi on idealną przestrzeń ekspozycyjną. Aby nie przykrywać dziedzińca standardowym dachem postanowiono wykonać przykrycie szklane, które poza zachowaniem typowej dla funkcji dziedzińca otwartości, zapewnia odpowiednie doświetlenie architektury wnętrza.

>> Przeczytaj co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie!

Co zobaczyć w Krakowie. Część ceglanej elewacji została jedynie oczyszczona. Odtworzono istniejące niegdyś w budynku okna skrzynkowe. Dach pokryto dachówką ceramiczną. Wnętrze wymagało większych nakładów pracy. Przebudowano tu elewacje dziedzińca. Ściany w salach ekspozycyjnych zostały pozbawione tynku aby odkryć piękna fakturę cegły. Sale ekspozycyjne znajdują się także w piwnicy, gdzie postanowiono zerwać dziesięć centymetrów warstwy korkowej izolacji. Obecna ona była wszędzie; na ścianach, stropie i posadzkach. Po zdjęciu korka ukazała się faktura starego betonu, która nadaje wnętrzu surowy klimat.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.07.2013 16:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!