archirama.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich. Trwa montaż stałej ekspozycji tworzonej przez Nizio Design International. Sprawdziliśmy jak obecnie wygląda wystawa. Galeria zdjęć!

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, którego autorem jest Rainer Mahlamaki otwarty został przed rokiem, choć montaż stałej ekspozycji nadal trwa. Proces montażu przez Nizio Design International trwa. Instalacja wystawy ma zakończyć się w czerwcu. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 28 października 2014 roku.

Muzeum Historii Żydów Polskich. Trwa montaż stałej ekspozycji tworzonej przez Nizio Design International. Byliśmy wewnątrz i sprawdziliśmy na jakim etapie są prace

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, którego autorem jest Rainer Mahlamaki otwarty został przed rokiem, choć montaż stałej ekspozycji nadal trwa. Proces montażu przez Nizio Design International trwa. Instalacja wystawy ma zakończyć się w czerwcu. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 28 października 2014 roku.

Fot: materiały prasowe

Ekspozycja stała Muzeum Historii Żydów Polskich (budynek projektu Rainera Mahlamakiego) złożona będzie z ośmiu galerii prezentujących zwiedzającym tysiącletnią historię polskich Żydów. Wystawa ma charakter narracyjny. Oznacza to, że nie będzie skupiać się na prezentacji jedynie eksponatów, ale przy pomocy zabytkowych przedmiotów, multimediów, scenografii, grafik, kopii i modeli będzie opowiadać historię. Ideą twórców wystawy było przedstawianie wydarzeń oczami ich uczestników. Gdzie tylko jest to możliwe wykorzystywane są cytaty z kronik i dzienników z prezentowanej epoki. Powstająca na przestrzeni 4 tys. mkw wystawa jest więc raczej „teatrem historii", w której eksponaty nie są rekwizytami, ale świadkami wydarzeń.

Stała Ekspozycja Nizio Design International

Dzisiaj zaprezentowany został proces montażu trzech spośród ośmiu galerii wystawy głównej, czyli postępy prac dokładnie w pięć miesięcy od ich rozpoczęcia przez firmę Nizio Design International. Projektanci galerii „Pierwsze spotkania", opisującej losy Żydów w średniowieczu, nawiązują do technik malarskich z epoki. Polscy konserwatorzy zabytków zdobią ściany freskami. W galerii „Miasteczko" z kolei zakończone zostały prace nad zabudową przestrzeni domu, karczmy i kościoła. Pod dachem synagogi z Gwoźdźca na przełomie roku została zainstalowana zrekonstruowana bima (pulpit, z którego odczytywana jest Tora).  Ponadto we wszystkich galeriach wykonano konstrukcje pod zabudowy scenograficzne. W galerii „Paradisus Iudaeorum" ukończono postument dla interaktywnego modelu miast Kraków-Kazimierz, w galerii „Wyzwania Nowoczesności" Bramę Poznańskiego, a także sztukaterie w galeriach „Wyzwania nowoczesności" oraz „Pierwsze spotkania". Ukończone zostały betonowe płyty pod nadruki scenograficzne w galerii „Zagłada" będące prostym ale niezwykle sugestywnym materiałem scenograficznym. Dodatkowo na wszystkie ściany w galerii „Paradisus Iudaeorum" naniesiono nadruki wielkoformatowe. Kończą się prace nad wykonywanymi ręcznie malowidłami ściennymi (ich łączna powierzchnia to ponad 290 mkw) oraz złocenia elementów dekoracyjnych w galerii „Pierwsze spotkania".

Prace nad wystawą poza MHŻP

Wiele prac związanych z tworzeniem wystawy głównej trwa także poza budynkiem muzeum. Powstają fragmenty scenografii i wyposażenia wystawy, takie jak np. produkowane specjalnie na potrzeby wystawy drewniane meble zainstalowane w galerii „Paradisus Iudaeorum". Poza muzeum trwają też prace nad elementami multimedialnymi i interaktywnymi. Przygotowywany jest również zintegrowany system zarządzający wyposażeniem i oprogramowaniem stanowisk. W okresie luty – czerwiec będą prowadzone dalsze prace wykończeniowe w pozostałych galeriach. Od lipca 2014 roku będzie testowany system sterujący wystawą, wystawę  odwiedzą też pierwsze grupy testowe.

Muzeum Historii Żydów Polskich w liczbach

Cała ekspozycja stała będzie miała 4200 mkw powierzchni. Znajdą się na niej 73 interaktywne stanowiska multimedialne, 120 multimedialne stanowiska pasywne. Elektroniką wystawy zarządzać będą 3 serwerownie. Do budowy ścian działowych i antresoli wykorzystano 100 ton stali.  Stworzono 200 liczba kopii, modeli i faksymiliów oraz 8500 plików na potrzeby scenografii i stanowisk multimedialnych. Dach synagogi waży 30 ton. Jednocześnie wystawę będzie mogła oglądać 850 osób. W skład ekspozycji wchodzi 170 obiektów oryginalnych (zabytkowych).

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją kultury, stworzoną wspólnie przez rząd (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (Miasto Stołeczne Warszawa) i organizację pozarządową (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce). Strona publiczna pokryła koszty budowy i wyposażenia muzeum.  Stowarzyszenie odpowiada za sfinansowanie wystawy głównej. Stowarzyszenie przygotowało również projekt i nadzoruje proces produkcji wystawy. W kwietniu 2013 roku muzeum rozpoczęło swoją działalność programową. Od tego momentu odbywają się w nim wystawy czasowe, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne. Do końca stycznia 2014 - przez niecałych 10 miesięcy działalności – w muzeum gościło ponad 200 tysięcy zwiedzających.

Autor: Dorota Tomaszewska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 5.02.2014 16:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!