archirama.pl

Muzeum historyczne w Ningbo

Muzeum Historii w Ningbo, autorstwa chińskiego biura Amateur Architecture Studio

Muzeum historyczne w Ningbo

Elewacja wschodnia

Fot: Iwan Baan

Muzeum Historyczne
Ningbo, Chiny
Autor: Wang Shu & Lu Wenyu Amateur Architecture Studio
Konstrukcja: Shentu Tuanbing, Chen Yongbing
Powierzchnia całkowita:
30 000 m2
Projekt: 2003-2005
Realizacja: 2008
Nie podano kosztów inwestycji

Założenia projektowe

Ningbo to dawne miasto portowe, w ciągu ostatniej dekady przekształcone we współczesną metropolię o szerokich ulicach i wielkomiejskiej, rozproszonej zabudowie. Według autora lokalnego muzeum historycznego, wskutek tej przebudowy Ningbo straciło ludzką skalę, a przyjęty model urbanistyczny nie odpowiada problemowi liczebności chińskiego społeczeństwa. Ponieważ według Wang Shu realizacja projektu nie może tego problemu rozwiązać, muzeum historyczne stanowi według jego zamysłu samoistny element wypełniający urbanistyczną pustkę – jest „małym miastem w mieście, na własnych prawach” lub górą, uformowaną z materiałów odzyskiwanych.

Dyspozycja funkcjonalna

Bryła budynku w przyziemiu jest zwarta, przepruta jedynie otworami wejściowymi. Po przejściu niskim, trzydziestometrowej długości tunelem, zwiedzający wchodzą do rozświetlonego atrium, w którym zaczynają się główne trasy komunikacyjne klatek schodowych i przejść. Na górnych kondygnacjach bryła została rozczłonkowana, a pomiędzy utworzonymi częściami powstały kameralne wnętrza przypominające doliny. Tworzą one taras na dachu stanowiący „szczyt góry”, dostępny poprzez szerokie zewnętrzne schody z holu bocznego, dostępnego niezależnym wejściem. Również we wnętrzu widoczny jest podział przestrzeni za pomocą szerokich, ogólnodostępnych traktów łączących pomieszczenia schowane za ciężkimi murowanymi ścianami. Taki układ podkreśla symbolikę góry – tradycyjnego motywu często przywoływanego we współczesnej architekturze chińskiej. Każda sala wystawowa ma dwa wejścia, by użytkownicy mogli sami ustalać trasy zwiedzania. Światło dzienne dociera do wnętrza budynku poprzez dwa wewnętrzne dziedzińce. Do część biurowo-administracyjnej oraz zaplecza wchodzi się oddzielne. Ta mnogość wejść do budynku, wyraźnie zaznaczonych na elewacji głębokimi podcięciami, nawiązuje do symboliki chińskiego ogrodu.

Konstrukcja budynku

Żelbetową konstrukcję szkieletową wykonywano w szalunkach bambusowych, a na elewacjach zastosowano ponad dwadzieścia różnych rodzajów materiałów budowlanych. Na odzyskiwanych materiałach bazuje tradycyjne budownictwo lokalnej ubogiej ludności – jednak z materiałów takich jak cegła, kamień dachówka powstają ściany tylko do 8 metrów wysokości. Ponieważ zewnętrzne ściany muzeum mają po 24 metry wysokości, konstrukcję elewacji stanowi żelbetowa kratownica zawieszona na konstrukcji budynku. Jej pola wypełniano materiałem odzyskanym po dawnych wioskach stojących w tej okolicy, łącząc w ten sposób tradycyjną technikę budowania z nowoczesną technologią. Wiele elementów ceramicznych można poznać po charakterystycznych rozmiarach – najstarsza ze znalezionych cegieł ma 1500 lat i pochodzi z czasów dynastii Tang. Fragmenty żelbetowej kratownicy wystające spod okładziny pojawiają się na elewacji w nieregularny sposób. Choć układ materiałów na elewacji został rozrysowany, realizację tej części budynku nie zawsze udawało się kontrolować i niekiedy dopiero po zdjęciu rusztowań oczom architekta ukazywał się rezultat pracy murarzy.

Źródło: "Architektura Murator" - 01/2010
Autor: Maciej Lewandowski na podstawie materiałów od biura Amateur Architecture Studio
Zdjęcia: Amateur Architecture Studio, LV Hengzhong, Song Shuhua, Chen Lichao, Ymkje Repko, Qian Lu, Lu Wenyu, Iwan Baan
Data publikacji: 21.06.2011 09:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!