Budynek Muzeum Polaków Ratujących Żydów położony zostaniena placu przy głównej drodze przebiegającej przez Markową. Przedsięwzięcie to jest pierwszą tego typu inwestycją upamiętniającą Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Nowoczesna bryła budynku
Projekt budowy muzeum zakłada realizację budynku w kształcie prostokąta zakończonego ostrym, trójkątnym dachem. Budynek opiera się na konstrukcji żelbetowej wykończonej stalową okładziną. Według projektu Nizio Design International bryła budynku będzie wcinać się w głąb ziemi.
Klimat przedwojennego miasta we wnętrzach muzeum
We wnętrzu muzeum umieszczona zostanie multimedialna ekspozycja, która docelowo ma oddawać klimat przedwojennego miasteczka. Pod sufitem budynku planowane jest umieszczenie szyb holograficznych z rycinami domów, nastomiast na ścianach wyświetlane będą stare fotografie i filmy. W centralnym punkcie muzeum stanie szklany kubik z repliką domu Ulmów i kryjówką, gdzie rodzina ukrywała Żydów.
Przeczytaj więcej o Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Sad pamięci
Projekt Nizio Design International upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów mieszkających w Markowej zakłada nie tylko budowę muzem, ale także "sadu pamięci", który stanie w bezpośredniom sąsiedztwie muzeum. Idea "sadu pamięci" nawiązuje zarówno do ogrodu Instytutu Yad Vashem, jak również do zainteresowań Józefa Ulmy - sadownictwa i ogrodnictwa. Na terenie sadu umieszczone zostaną tabliczki z nazwiskami Markowiaków poległych w czasie II wojny światowej. Ponadto, projekt sadu pamięci przewiduje także postawienie pomnika poświęconego rodzinie Ulmów.
Prace budowlane Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej potrwają 18 miesięcy. Zakończenie budowy planowane jest na marzec 2015 roku, a wykończenie wnętrza muzeum szacuje się na ostatni kwartał 2015 roku.