archirama.pl

Muzeum Polaków Ratujących Żydów - ruszyła budowa. Za projekt odpowiedzialne jest studio Nizio Design International

Muzeum Polaków Ratujących Żydów: 8 października ruszyła budowa. Obiekt zaprojektowany przez Nizio Design International zlokalizowany będzie w Markowej koło Łańcuta.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów - ruszyła budowa. Za projekt odpowiedzialne jest studio  Nizio Design International

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej koło Łańcuta

Fot: materiały prasowe

Budynek Muzeum Polaków Ratujących Żydów położony zostaniena placu przy głównej drodze przebiegającej przez Markową. Przedsięwzięcie to jest pierwszą tego typu inwestycją upamiętniającą Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Nowoczesna bryła budynku

Projekt budowy muzeum zakłada realizację budynku w kształcie prostokąta zakończonego ostrym, trójkątnym dachem. Budynek opiera się na konstrukcji żelbetowej wykończonej stalową okładziną. Według projektu Nizio Design International bryła budynku będzie wcinać się w głąb ziemi.

Klimat przedwojennego miasta we wnętrzach muzeum

We wnętrzu muzeum umieszczona zostanie multimedialna ekspozycja, która docelowo ma oddawać klimat przedwojennego miasteczka. Pod sufitem budynku planowane jest umieszczenie szyb holograficznych z rycinami domów, nastomiast na ścianach wyświetlane będą stare fotografie i filmy. W centralnym punkcie muzeum stanie szklany kubik z repliką domu Ulmów i kryjówką, gdzie rodzina ukrywała Żydów.

Przeczytaj więcej o Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Sad pamięci

Projekt Nizio Design International upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów mieszkających w Markowej zakłada nie tylko budowę muzem, ale także "sadu pamięci", który stanie w bezpośredniom sąsiedztwie muzeum. Idea "sadu pamięci" nawiązuje zarówno do ogrodu Instytutu Yad Vashem, jak również do zainteresowań Józefa Ulmy - sadownictwa i ogrodnictwa. Na terenie sadu umieszczone zostaną tabliczki z nazwiskami Markowiaków poległych w czasie II wojny światowej. Ponadto, projekt sadu pamięci przewiduje także postawienie pomnika poświęconego rodzinie Ulmów.

Prace budowlane Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej potrwają 18 miesięcy. Zakończenie budowy planowane jest na marzec 2015 roku, a wykończenie wnętrza muzeum szacuje się na ostatni kwartał 2015 roku.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 14.10.2013 15:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!