archirama.pl

Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku

Pierwsze na Manhattanie zbudowane od podstaw muzeum autorstwa japońskich architektów

Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku

Widok na ulicę Bowery i budynek muzeum

Fot: Dean Kaufman, dzięki uprzejmości muzeum

Nowe muzeum

Dziewięciokondygnacyjny budynek muzeum zlokalizowano przy Bowery 235 na dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Jest to pierwsze muzeum zbudowane od podstaw w centrum tej dzielnicy. Zostało otwarte w 2007 roku, w trzydziestą rocznicę działalności Nowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Budynek

Bryła muzeum przypomina niedbale ustawione na sobie pudła. Budynek ma osiem kondygnacji naziemnych, z czego ostatnia jest techniczna i jedną podziemną. Wznosi się na wysokość 53 metrów. Jego konstrukcja zbudowana jest ze stali i betonu. Zewnętrzna fasada z paneli z aluminiowej siatki pozbawiona została widocznych połączeń.

Hol wejściowy

Muzeum od ulicy jest oddzielone ponad 4,5 metrowej wysokości szklaną ścianą, bez poziomych podziałów, rozciągającą się na całą szerokość budynku. Dzięki zastosowaniu przeźroczystej przegrody przechodnie mogą obserwować różne funkcje znajdujące się na parterze budynku.

 

Fasada

Zdecydowano się na użycie metalowej siatki z blachy cięto-ciągnionej, wykorzystywanej do budowy ogrodzeń, kontenerów na śmieci i innych urządzeń spełniających podobne funkcje. Z Belgii sprowadzono panele ze stopu aluminium, z których w Wielkiej Brytanii wyprodukowano siatkę. Formowane i cięte do dokładnych wymiarów zewnętrzne elementy z giętej, aluminiowej blachy były polerowane i anodowane. Panele mają szerokość około 122 cm (4 stopy) i wysokość od 213 cm do 290 cm (7-9,5 stóp). Do zbudowania fasady użyto 988 paneli.
Końcówki przylegających elementów zachodzą na siebie na szerokość około 2,5 cm tworząc wrażenie jednolitej powierzchni. Założenie to ułatwiło ich instalację. Panele połączono z zewnętrzną ścianą stalowymi kotwami o średnicy 10 mm, siatka jest odsunięta od ściany na odległość prawie 80 mm. Użyto 10 tysięcy mocowań łączących fasadę z zewnętrzną ścianą.
Ściana konstrukcyjna została najpierw obłożona podłużnymi aluminiowymi elementami, pomalowanymi na kolor jasnoszary. Rozmieszczono je poziomo wokół całej wysokości każdego prostopadłościennego elementu. Łączenia i części mocujące fasadę są niewidoczne od zewnątrz.

Konstrukcja

Trzon konstrukcji stanowi pion windowy w centralnej części budynku. Zewnętrzne ściany zbudowane są z serii przesuniętych względem siebie kratownic tworzących nadwieszone narożniki. Kratownice zapobiegają przesunięciom. Konstrukcja ścian zewnętrznych nie przekracza 20 cm grubości, co umożliwia zbudowanie jak najcieńszych ścian.

Stropy

Zastosowano stalową ramę, belki konstrukcyjne stropu rozpięto pomiędzy trzonem windowym a biegnącymi po obwodzie kratownicami. Zastosowana płyta stropowa składa się z metalowych podkładów – blachy trapezowej, dopasowanych do stalowych ram konstrukcji, zalanych betonem. W niektórych miejscach obrzeża stropu nie są wypełnione, tworząc przestrzeń na umieszczone po obwodzie świetliki.

Odsłonięta konstrukcja

Celem architektów było pokazanie jak budynek jest zbudowany, maksymalizując wrażenie otwartości. Dlatego też konstrukcja obiektu i elementy techniczne są eksponowane – kanały, przewody, zraszacze, materiały żaroodporne. Belki i słupy konstrukcji zostały pokryte białą natryskiwaną powłoką ochronną – przeciwogniową.

New Museum of Contemporary Art

Nowy Jork, USA
Autorzy: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa/SANAA
Projekt wykonawczy: Gensler
Generalny wykonawca: Scieme
Konstrukcja i fasada: Guy Nordenson and Associates, współpraca: Simpson Gumpertz & Heger Inc.
Inwestor: New Museum of Contemporary Art
Powierzchnia całkowita: 5453 m2
Projekt: 2002-2005
Realizacja: 2005-2007
Nie podano kosztu inwestycji

Źródło: "Architektura-murator" 10/2008
Autor: M. Kijak-Olechnicka, na podstawie materiałów od SANAA, New Museum of Contemporary Art, Guy Nordenson and Associates
Zdjęcia: Dean Kaufman, dzięki uprzejmości muzeum, Iwan Baan, New Museum of Contemporary Art, Guy Nordenson and Associates
Data publikacji: 8.06.2011 16:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!