archirama.pl

MVRDV projektuje skręcony wieżowiec z „wcięciem w talii”

Najnowszy wieżowiec zaprojektowany przez MVRDV powstanie w Wiedniu i kształtem przypominać będzie klepsydrę. Bryła wygrała I miejsce w konkursie architektonicznym i ma zostać zbudowana już w 2018

Wieżowiec spod ręki biura MVRDV. Bryła wygrała w konkursie architektonicznym i ma stanąć pod Wiedniem już w 2018

Wieżowiec spod ręki biura MVRDV. Bryła wygrała w konkursie architektonicznym i ma stanąć pod Wiedniem już w 2018

Fot: © MVRDV

Zgrabny wieżowiec ze smukłą talią – najnowsze dzieło MVRDV

Skręcowny wieżowiec to propozycja architektury współczesnej od MVRDV dla okolic Wiednia, a dokładniej miejsca, w którym znajduje się historyczny zespół słynnych gazometrów wiedeńskich. Inwestor, który posiadał działkę tuż przy gazometrach zorganizował konkurs architektoniczny. Najważniejszym wymogiem była budowa takiego budynku, który wpisze się w historyczne otoczenie.

Cztery gigantyczne silosy na gaz powstały pod Wiedniem pod koniec XIX wieku. Każdy z nich ma pojemność 90 tys. m3. W 1984, gdy miasto zaczęło czerpać energię z innego źródła, obiekty przestały spełniać swoją funkcję magazynów na gaz, zamieniając się( przy pomocy architektów) w osiedle mieszkaniowe. Oprócz ok. 800 mieszkań w silosach pojawiły się również dodatkowe funkcje, takie jak akademik, hala muzyczna, kino czy archiwum miejskie. Dziś jest to jedno z najbardziej znanych osiedli na świecie. Twórcami adaptacji wiedeńskich gazometrów byli najznamienitsi, światowi twórcy architektury: stararchitekt Jean Nouvel (Gazometr A), biuro Coop Himmelblau (Gazometr B), architekt Manfred Wehdorn (Gazometr C) oraz architekt Wilhelm Holzbauer (Gazometr D).

Skręcony wieżowiec zaprojektowany przez MVRDV, który ma stanąć w pobliżu w XIX-wiecznych gazometrów, nie wpisał się w stawiane przez twórcę konkursu warunki. Według załozeń budynek miał być przede wszystkim dużo niższy. Maksymalna wysokość podana w wytycznych nie sugerowała również obiektu w formie...wieży. Pracownia MVRDV poddała jednak teren i uwarunkowania własnej analizie, w wyniku której powstał ten oto smukły wieżowiec z „wcięciem w talii”. Mimo wyjścia poza wytyczne jakie ustalił konkurs, specyficzna architektura współczesna i interesujące ząłożenia zaciekawiły jury do tego stopnia, że bryła wygrała.

Oprócz nietuzinkowej formy i efektu „klepsydry”, która została uzyskana dzięki skręceniu wydłużonego sześcianu w 1/3 jego długości, do zalet obiektu należą również pozwiązane z nią rozwiązania funkcjonalne. Dolna część wieżowca „ożywiona” została na kilka sposobów. W skręconym miejscu powstały nietypowe rzuty (w najwęższej części jest to zaledwie kilka metrów szerokości!), tarasy zielone, tereny wspólne oraz lokale i placyki o funkcji rekreacyjej, które otwierają dolną część budynku na naziemny plac. Jak na wieżowiec jest to wiec bardzo przyjazny ludziom projekt. Sam „skręt” również nie jest przypadkowy. Jego kształt został obliczony i zaprojektowany w taki sposób, aby skośne poziomy chroniły teren poniżej przed wiatrami pojawiającymi się jesienią w tamtych okolicach.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: © MVRDV
Data publikacji: 30.03.2015 14:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!