Nowy dworzec w Katowicach ma 6 tysięcy metrów kw. Powierzchni. Mieści 31 punktów handlowych, dziewięć kas i dwa punkty obsługi podróżnych oraz inteligentny system zarządzania obiektem. Bezpieczeństwa strzeże 49 kamer monitoringu.
520 pociągów na dobę
Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy, inwestorzy – PKP. i NEINVER Polska – oddają pasażerom jeden z najnowocześniejszych dworców kolejowych w kraju.
Każdej doby przez dworzec w Katowicach przejeżdża 520 pociągów. Oko podróżnych ucieszy zwłaszcza wystrój wnętrz hali, w którym wykorzystano proste, ale szlachetne materiały: szkło, stal nierdzewną i surowy beton, pokryty jedynie środkami przeciwpylnymi.
Hala dworca jest przestronna, dobrze oświetlona i klimatyzowana. Co ważne dla pasażerów poruszających się na wózkach, prawie w całości dworzec znajduje się na jednym poziomie.
Powstaje centrum przesiadkowe
Otwarcie hali obsługi pasażerów to finał pierwszego etapu inwestycji w samym centrum Katowic, realizowanej wspólnie przez PKP S.A. i NEINVER Polska. W pierwszym kwartale 2013 roku zaplanowano uruchomienie podziemnego, przelotowego terminala autobusowego, który będzie istotnym elementem komunikacji publicznej aglomeracji górnośląskiej. Natomiast w połowie roku, razem z Galerią Katowicką, oddany zostanie do użytku parking podziemny na 1200 samochodów. Te trzy elementy stworzą – jedno z największych w naszym kraju – centrum integrujące w jednym miejscu komunikację kolejową, publiczną oraz indywidualną.
Na gruzach Brutala
Nowoczesny gmach wyrósł na gruzach reprezentującego brutalizm dawnego dworca PKP Katowice.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
