Można odnieść wrażenie, że od jakiegoś czasu architekturę sakralną w Polsce pokazuje się jedynie w kontekście tandety, brzydoty i kiczu. Wraz z nadejściem świąt wielkanocnych postanowiliśmy nieco odmienić ten trend. Dlatego dziś chcemy pokazać kościoły architektonicznie nietuzinkowe. Wyróżniające się spośród polskich świątyń pomysłem i unikalnym stylem. Wyjątkowe ze względu na skromność formy i odejście od przesady, która tak często uwidacznia się w projektach polskich świątyń.
Minimalistyczny kościół, czyli kaplica w Tarnowie
Mała kaplica w Tarnowie to zupełne zaprzeczenie barokowo - eklektycznej przesady wielu prowincjonalnych (i nie tylko) polskich parafii. Patrząc na okrojoną formę tarnowskiej świątyni można chyba śmiało zaryzykować stwierdzenie, że jej architektura stawia na pierwszym miejscu kontakt z Bogiem. Bo podstawową cechą świątyni Votum Aleksa we wsi Tarnów nad Wisłą jest skromność. Kościół to prosta drewniana bryła pozbawiona okien. O sakralnym charakterze miejsca najwydatniej świadczy prosty krzyż umieszczony na dachu budowli. Budynek pokryty jest liniami wióra osikowego. Trudno tutaj szukać bogatych zdobień. Jedynie dwuskrzydłowe drzwi, zamykające wejście do świątyni okute są stalowymi zawiasami. Również wnętrze kościoła jest proste i skromne tak jak sosnowe ławy i ołtarz wypełniające przestrzeń. Brak ornamentyki i zdobień dodatkowo sprzyjają skupieniu i modlitwie. Choć kościół jest małą, zwartą bryłą pozbawioną okien, to nie brakuje w nim światła. Wszystko za sprawą ściany za ołtarzem wykonanej jedynie ze szkła, która pozwala rozświetlić całą nawę. Drewniana forma i prostota powodują, że kościół doskonale wpisuje się w otoczenie wiślanej skarpy, na której został wybudowany. Świątynia w Tarnowie jest dziełem dwójki architektów Marty i Lecha Rowińskich z pracowni Beton.
Kościół w Międzylesiu. Powrót do architektury romańskiej
Kościół parafialny pw. NMP w Międzylesiu to również świątynia o architekturze dalekiej od eklektyzmu i pomysłów rażących swoją brzydotą. To kościół pozbawiony niepotrzebnych ozdobników. Architektura międzyleskiej świątyni koresponduje z czasami wczesnochrześcijańskimi. Prosta bryła nawiązuje do romańskiej tradycji budowania kościołów. Fasada kościoła obłożona jest piaskowcem. Do wnętrza świątyni prowadzą podwójne drewniane drzwi. Obok kościoła stoi prosta dzwonnica, połączona ze świątynią arkadą. Nawa wewnątrz kościoła otrzymała wyjątkowy charakter dzięki użyciu żelbetowych łuków. W odstępy miedzy łukami wpisują się stacje drogi krzyżowej wymalowane na dębowych deskach. Całe wnętrze kościoła dzięki ascetycznej formie daje poczucie skupienia i zadumy. Kościół w Międzylesiu to efekt pracy grupy architektów: Haliny Drewiczewskiej, Stefana Drewiczewskiego, Dariusza Hyca, Krzysztofa Mycielskiego i plastyka Mateusza Środonia.
Cerkiew w Białym Borze
Cerkiew w Białym Borze to dzieło wybitnego polskiego artysty Jerzego Nowosielskiego. W architekturze małej cerkwi uwidacznia się dawna fascynacja Nowosielskiego malarstwem ikonowym. Artysta nie jest architektem dlatego budynek powstał we współpracy z architektem Bogdanem Kotarbą. Cerkiew w Białym Borze stoi z dala od innych budynków jakby w pustej przestrzeni. Świątynia nawiązuje do surowej i pełnej ascezy architektury bazylik starochrześcijańskich. Wybudowana w latach 1992 - 1997 cerkiew to prosty blok fasady z dwiema wieżyczkami i półkolistymi przyczółkami. Wewnątrz, niezwykły nastrój świątyni buduje wyjątkowa kolorystyka. Barwy są mocno nasycone, ale mimo silnych kontrastów ich zestawienie jest pełne harmonii. Ciemno zielone ściany i stropy, białe przegrody i czerwone portale dobrze się komponują. Boczne galerie od nawy oddzielają czarne kolumny. Cerkiew w Białym Borze sprawia wrażeni jakbyśmy cofnęli się w czasie.
>>Zobacz wyjątkowe ozdoby i dekoracje na Wielkanoc

-
Kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie. Architektura sakralna zawsze wzbudza duże zainteresowanie, a zarazem kontrowersje. Prezentujemy wam dziesięć projektów, realizacji kościołów z całego świata! Który według was zasługuje na miano najlepszego? Czekamy na głosy i komentarze! więcej