archirama.pl

Nagroda Architektoniczna Polityki 2015: najlepsza architektura współczesna

Cricoteka, NOSPR, Teatr Szekspirowski, Stacja Kultura w Rumii, Filharmonia w Szczecinie – pięć efektownych brył rywalizowało o Nagrodę Architektoniczną Polityki 2015. Nagroda właśnie została przyznana

Cricoteka w Krakowie

Cricoteka w Krakowie - wizualizacja

Fot: Projekt nsMoon Studio

Nagroda Architektoniczna Polityki 2015 - Grand Prix za rok 2014 trafiła krakowskiej siedzibie Cricoteki. Charakterystyczna bryła została zaprojektowana przez IQ2 KONSORCJUM, czyli architektów z pracowni projektu nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o.

Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka – tak brzmi pełna nazwa obiektu – działa na krakowskim Podgórzu. Obiekt jest połączeniem dwóch głównych brył. Pierwsza to poddana rewitalizacji dawna elektrownia. Druga, większa i bardziej efektowna, z elewacją ze stali cortenowskiej jest zawieszona powyżej. Nowe muzeum ma się przyczynić do rewitalizacji dzielnicy, przyciągając turystów i prowadząc działalność kulturalną.

Zwycięstwo Cricoteki nie było bynajmniej przesądzone, konkurencja w  tegorocznej, czwartej edycji była silna. Z jednej strony obsypana nagrodami Filharmonia w Szczecinie, z drugiej bardzo interesująca i adaptacja dworca kolejowego w Rumi na bibliotekę. Wreszcie nowa siedziba NOSPR, chyba główny przegrany w konkursie, znów tuż za podium.

Piotr Sarzyński podkreśla, że każdy z pięciu laureatów miał w jury swoich zaprzysięgłych zwolenników. Głosowanie powtarzano aż do skutku, na przyznanie więcej niż jednego Grand Prix nie pozwala regulamin nagrody.
Jurorzy nie pierwszy raz zaskakują. W ubiegłorocznej edycji faworytem było Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, tymczasem zwyciężył Służewski Dom Kultury.

Finaliści konkursu architektonicznego Polityki

Gdański Teatr Szekspirowski
Autorzy: Renato Rizzi oraz Grupa Projektowa A.T.I., współpraca: Q-Arch Sp. z o.o.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Autorzy: Estudio Barozzi Veiga, Studio A4

Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie
Autorzy: nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o.

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR)
Autorzy: Konior Studio

Stacja Kultura w Rumi – rewitalizacja dworca kolejowego
Autor: Jan Sikora

Autor: KZ
Zdjęcia: Projekt nsMoon Studio
Data publikacji: 17.06.2015 10:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!