Architektura
ARCHITEKTURA
Nagroda SARP. Dyplom roku

Nagrody SARP Dyplom Roku 2012 przyznane. Zobacz zwycięski projekt

  • Komentarze

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Laureatem nagrody SARP Dyplom Roku 2012 został mgr. inż. arch. Piotr Kamiński z projektem nowoczesnej biblioteki i centrum promocji czytelnictwa w centrum Poznania. Przeczytaj o zwycięskim projekcie w konkursie SARP Dyplom Roku 2012.

Dnia 30 marca 2012 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia Dorocznej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego na najlepszy dyplom 2012 roku. W konkursie biorą udział prace dyplomowe osób ubiegających się o dyplom magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach kształcących w tym kierunku. Nagroda ta przyznawana jest od 1964 roku, przez lata tylko w niewielkim stopniu zmieniając swoje cele i charakter konkursu. Od 2000 roku nosi imię Zbyszka Zawistowskiego – wybitnego architekta i byłego prezesa Zarządu Głównego SARP, odeszłego przedwcześnie w 1998 roku.

W tym roku do nagrody nominowano 32 prace z 11 uczelni architektonicznych z całego kraju. W skład jury wchodzili architekci z oddziałów stowarzyszenia z całej Polski.

>>Widzieliście budynek lubelskiej Biblioteki Publicznej?

Nagrodzony projekt to praca Piotra Kamińskiego - centrum promocji książki i biblioteka w Poznaniu o nazwie "Przestrzeń czytania i czytanie przestrzeni". W uzasadnieniu jury podało, że jest to praca, która w przystępny sposób zachęca do powrotu do czytania książek oraz skorzystania z łatwo dostępnych zasobów słowa drukowanego. Symboliczne znaczenie ma umiejscowienie księgozbioru, przy ogromnej szklanej elewacji tak, że widoczny jest on z przestrzeni publicznej.

Ponadto ekspozycja budynku została wykorzystana w maksymalny sposób, stanowiąc sama w sobie manifest czytania. Trafne jest również umiejscowienie budynku, w samym centrum Poznania, przy skrzyżowaniu dwóch, bardzo ruchliwych ulic. Sama biblioteka zorganizowana jest w podobny sposób, co warszawska biblioteka uniwersytecka, dostęp do księgozbioru jest wolny, dostępny dla każdego, a do wnętrza budynku prowadzi wiele łatwo osiągalnych wprost z ulicy wejść.

Dodatkowe wyróżnienia otrzymali: Anna Dzierżoń za projekt "Zoo Proactive - projekt przebudowy śląskiego zoo w Chorzowie", Łukasz Stawski za projekt "Dom Studenta nr.2 PWSFTViT w Łodzi" oraz Paulina Witczak za projekt "Winoteka. Adaptacja schronu przeciwlotniczego przy ulicy Świętojańskiej w Szczecinie".

przeczytaj rowniez
Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.04.2012 19:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.