Dom letniskowy w środku lasu, a do tego graniczący z rzeką – to chyba marzenie każdego mieszczucha, który szuka wytchnienia od zgiełku wielkiego miasta. Ale choć każdy z nas lubi wypoczywać na łonie natury, to jednak nie wszyscy chcemy rezygnować z miejskich wygód.
Inwestorzy niecodziennego domu letniskowego, który powstaje w gminie Ceranów na wschodnich rubieżach województwa mazowieckiego, chcieli dla siebie wygodnego ustronia. Takie, które da im pełny kontakt z przyrodą, ale zarazem nie będzie oznaczać brodzenia w liściach i błocie, czy dreptania ścieżyną do prymitywnej chatki.
dom letniskowy w lesie
Kupili więc piękną działkę leśną wychodzącą na starorzecze Bugu. Ich marzenie wydawało się jednak nie do pogodzenia – dom miał być w środku lasu, ale z widokiem na rzekę, miał dawać kontakt z przyrodą, ale być wygodny jak podmiejska willa.
Na szczęście znaleźli się architekci, którzy swoim projektem odpowiedzieli na wszystkie sprzeczne oczekiwania. Warszawska pracownia Centrala słynąca z niecodziennych i wręcz ekstremalnych projektów, w tym koncepcji najwęższego dom jednorodzinnego na świecie, wywiązała się z postawionego przed nimi zadania idealnie.
Architektów ograniczały zapisy planu. Dom nie mógł powstać bliżej niż 100 metrów od linii brzegowej Bugu. Jak w takim razie dać jego mieszkańcom kontakt z rzeką? Centrala cały koncept oparła na jednej prostej idei, którą zamknęła w… linii prostej.
Projektanci postanowili bowiem przez całą działkę – od bramy wjazdowej aż po samą wodę – poprowadzić długi na 206 metrów drewniany pomost. Na niego zdecydowali nanizać, niczym korale, wszystkie niezbędne kubatury i funkcje.
drewniany dom jak pomost
I tak pomost od ulicy prowadzi wpierw do wiaty garażowej, przez którą można przejść dalej. Za nią idziemy 30 metrów drewnianym zawieszonym chodnikiem do właściwego budynku.
Domek letniskowy składa się z dwóch brył. Jedna, długa niczym wagon jest idealnie na linii pomostu, stanowi jakby jego zadaszoną część. To strefa dzienna domu o długości 30 metrów, szeroka w świetle na 4,2 metra – tu jest salon, kuchnia i jadalnia. Krzyżuje się z nią pod kątem bryła mieszcząca sypialnie, łazienki oraz sauny. W ten sposób dom ma formę wiatraka – tworzonego przez przecinające się długie bryły-tunele.
Dom letniskowy będzie mieć drewniany szkielet i zostanie obłożony deskami. Przeszklone otwory u wylotów obu tuneli przesłonięte będą stalowo-wiklinową kratownicą nawiązującą do wyplatanych opłotków Podlasia.
- 1
- 2

-
Domek letniskowy, już samą nazwą wskazuje, że różni się od domu całorocznego. Jak urządzić domek letniskowy by spełniał swoją funkcję i zapewniał komfort mieszkańcom. Dajemy cenne wskazówki, jaki wybrać i jak urządzić domek letniskowy. Zobacz nasze inspiracje więcej
-
Bryła domu letniskowego w Czechach stała na działce z zakazem budowy. Architekci postanowili więc postawić nowy dom na miejscu letniska. Zobaczcie w jaki sposób architektura i architektura wnętrz zmieniła się na dom całoroczny więcej
-
Domek w tradycyjnym stylu szwajcarskim. Projekt domku w górach został opracowany przez szwajcarską firmę architektoniczną Hurst Song Architekten. więcej
-
Domy z drewna znowu powracają do łask. Drewno to materiał już nie tylko na górskie chaty i nieciekawe domki letniskowe, ale pełnoprawne tworzywo z którego niekiedy powstają naprawdę stylowe domy. więcej

- ARCHITEKTURA: Jak urządzić domek letniskowy?
- ARCHITEKTURA: Bryła letniska w Czechach zamieniona na dom całoroczny. Zobaczcie jak ciekawie zaaranżować dom w lesie
- WNĘTRZA: Domek w górach. Szwajcarskie wnętrza domku w Alpach
- ARCHITEKTURA: Drewniany dom, tradycja czy ekstrawagancja?
- ARCHITEKTURA: Hotel przy sanatorium w Nałęczowie