Architektura
ARCHITEKTURA

Najdłuższy dom letniskowy w Polsce. Będzie mieć ponad 200 metrów długości

 • Komentarze

Dom letniskowy w Ceranowie

Dom letniskowy w Ceranowie będzie oparty na drewnianym pomoście, który przecina całą działkę. W sumie długość obiektu to ponad 200 metrów!

Fot: Centrala
 • Dom letniskowy w Ceranowie
 • Dom letniskowy w Ceranowie
 • Dom letniskowy w Ceranowie
 • Dom letniskowy w Ceranowie

W środku lasu nad brzegiem Bugu w Ceranowie powstaje drewniany dom letniskowy. Zapowiada się na najdłuższy dom jednorodzinny w Polsce, a może i na świecie. Jego architektura ciągnąć się będzie przez całą długości działki – od bramy wjazdowej aż po pomost wychodzący na rzekę. W sumie obiekt projektu Centrali ma mieć 206 metrów długości!

Dom letniskowy w środku lasu, a do tego graniczący z rzeką – to chyba marzenie każdego mieszczucha, który szuka wytchnienia od zgiełku wielkiego miasta. Ale choć każdy z nas lubi wypoczywać na łonie natury, to jednak nie wszyscy chcemy rezygnować z miejskich wygód.

Inwestorzy niecodziennego domu letniskowego, który powstaje w gminie Ceranów na wschodnich rubieżach województwa mazowieckiego, chcieli dla siebie wygodnego ustronia. Takie, które da im pełny kontakt z przyrodą, ale zarazem nie będzie oznaczać brodzenia w liściach i błocie, czy dreptania ścieżyną do prymitywnej chatki.

dom letniskowy w lesie

Kupili więc piękną działkę leśną wychodzącą na starorzecze Bugu. Ich marzenie wydawało się jednak nie do pogodzenia – dom miał być w środku lasu, ale z widokiem na rzekę, miał dawać kontakt z przyrodą, ale być wygodny jak podmiejska willa.

Na szczęście znaleźli się architekci, którzy swoim projektem odpowiedzieli na wszystkie sprzeczne oczekiwania. Warszawska pracownia Centrala słynąca z niecodziennych i wręcz ekstremalnych projektów, w tym koncepcji najwęższego dom jednorodzinnego na świecie, wywiązała się z postawionego przed nimi zadania idealnie.

Architektów ograniczały zapisy planu. Dom nie mógł powstać bliżej niż 100 metrów od linii brzegowej Bugu. Jak w takim razie dać jego mieszkańcom kontakt z rzeką? Centrala cały koncept oparła na jednej prostej idei, którą zamknęła w… linii prostej.

Projektanci postanowili bowiem przez całą działkę – od bramy wjazdowej aż po samą wodę – poprowadzić długi na 206 metrów drewniany pomost. Na niego zdecydowali nanizać, niczym korale, wszystkie niezbędne kubatury i funkcje.

drewniany dom jak pomost

I tak pomost od ulicy prowadzi wpierw do wiaty garażowej, przez którą można przejść dalej. Za nią idziemy 30 metrów drewnianym zawieszonym chodnikiem do właściwego budynku.

Domek letniskowy składa się z dwóch brył. Jedna, długa niczym wagon jest idealnie na linii pomostu, stanowi jakby jego zadaszoną część. To strefa dzienna domu o długości 30 metrów, szeroka w świetle na 4,2 metra – tu jest salon, kuchnia i jadalnia. Krzyżuje się z nią pod kątem bryła mieszcząca sypialnie, łazienki oraz sauny. W ten sposób dom ma formę wiatraka – tworzonego przez przecinające się długie bryły-tunele.

Dom letniskowy będzie mieć drewniany szkielet i zostanie obłożony deskami. Przeszklone otwory u wylotów obu tuneli przesłonięte będą stalowo-wiklinową kratownicą nawiązującą do wyplatanych opłotków Podlasia.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: Centrala
Data publikacji: 11.01.2012 16:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.