archirama.pl

Zobacz najdłuższy most na świecie! Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge ma 55 km długości

Najdłuższy most na świecie, Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge (HZMB) powstał w Chinach. Przeprawa pobiła dotychczasowego rekordzistę – most Qingdao Haiwan Bridge, również z Chin, który łączy centrum miasta Qingdao z jego podmiejską dzielnicą Huangdao. Nowa przeprawa ma aż 55 km.

Najdłuższy most na świecie - Hongkong Zhuhai Makao Bridge

Hongkong Zhuhai Makao Bridge

Fot: red. na podstawie materiałów prasowych inwestora

Państwo Środka nie ustaje w gonitwie za nowymi technologiami, innowacyjną infrastrukturą. Komunistyczne władze Chin chcą pokazać całemu światu, jak świetnie radzi sobie ich gospodarka. W efekcie do wszystkich nieustannie napływają informacje o realizacji coraz ambitniejszych pomysłów. Głośno było już o najdłuższej na świecie sieci pociągów wielkiej prędkości czy budowie gigantycznych miast, które w istocie pozostają niezamieszkane. Tym razem Chińczycy chwalą się Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge. Najdłuższy most na świecie wybudowany nad wodą połączył Hongkong, Zhuai i Makau. Cała przeprawa ma 55 km i została otwarta dla ruchu samochodów 23 października 2018.

Koszt inwestycji to prawie 16 mld dolarów. Konstrukcja przeprawy składa się z trzech podwieszanych mostów oraz podmorskiego tunelu długości ponad 6 km. Wjazd do tunelu znajduje się na sztucznie wybudowanej wyspie. W ramach przedsięwzięcia powstały dwie takie wyspy.

O budowie mostu mówiło się już w 1983 roku, ale dopiero teraz ta ogromna inwestycja została zrealizowana. Prace budowlane rozpoczęły się w 2009 roku (po stronie kontynentalnej), natomiast od strony Hongkongu w 2011.

Mosty, które warto zobaczyć podróżując po Polsce>>

Most Hongkong-Zhuhai-Makau jest pierwszym projektem infrastrukturalnym na dużą skalę, opracowanym wspólnie przez trzy regiony administracyjneh Guangdong, Hongkong i Makau. Administracja Hongkong-Zhuhai-Macao Bridge, utworzona wspólnie przez Guangdong, Specjalny Region Administracyjny Hongkongu i Specjalny Region Administracyjny Makau, jest odpowiedzialna za budowę, obsługę i konserwację głównego projektu mostu Hong Kong-Zhuhai-Macao i zarządzanie nim.

Najdłuższy most w Polsce. Czy wiesz który to jest?>>


Drugi na liście najdłuższy most na świecie – Qingdao Haiwan Bridge


Qingdao Haiwan Bridge wybudowany nad wodą biegnie w poprzek zatoki Jiaozhou, łącząc centrum z przedmieściami miasta Qingdao. Ma 42 kilometry długości. Został otwarty 30 czerwca 2011 roku.

Ta wielka konstrukcja obrazuje niesamowite osiągnięcia zdolnych chińskich inżynierów. Została zaprojektowana przez specjalistów z Shandong Gausu Group. Budowa największego mostu na świecie trwała zaledwie 4 lata! Pod budowę giganta zużyto 450 tysięcy ton stali oraz postawiono na dnie zatoki 5200 żelbetowych kolumn. Szeroki na 35 metrów most ma po 3 pasy ruchu w każdą stronę, co według ekspertów pozwoli osiągnąć przepustowość 30 000 samochodów dziennie oraz skrócić czas przejazdu pomiędzy centrum Qingdao a Huangdao o 20-30 minut. Podróż wokół zatoki wymagała pokonania znacznie dłuższej drogi, bo o 30 kilometrów więcej.

Dodatkowo, Qingdao Haiwan Bridge został zaprojektowany tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi  o sile 8 w skali Richtera oraz ataki tajfunów.

Co ciekawe wśród najdłuższych mostów świata jest aż 7 konstrukcji z Chiny. W skład top ten największych mostów załapują się tylko 2 przeprawy z USA i jedna z Tajlandii. Najdłuższy most w EuropieVasco da Gama Bridge – ze swoimi 17 kilometrami długości jest na odległym 29. miejscu listy największych mostów świata.

Najdłuższy most w Polsce


Przy chińskim gigancie skromnie wygląda najdłuższy most w Polsce. Jest nim Most pod Grudziądzem w ciagu autostrady A1. Oddano go do użytku w październiku 2011. Jego całkowita długość, czyli wraz z estakadą dojazdową, przekracza 1950 m. Jednak to nie jedyny przedstawiciel naprawdę dużych i ciekawych pod wzgledem konstrukcyjnym polskich przepraw. Mimo, że polskie mosty to nie tak spektakularne budowle, jak te największe na świecie, to również są godne podziwu. Czytaj więcej na temat najdłuższych mostów w Polsce, które trzeba zobaczyć>>

Czytaj też:
Jaki jest stan techniczny mostów w Polsce?>>

Autor: PiKo
Zdjęcia: red. na podstawie materiałów prasowych inwestora, Wikimedia Commons, Wikimedia Commons / Brücke-Osteuropa
Data publikacji: 22.10.2018 10:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!