Architektura
ARCHITEKTURA

Najdroższe lokalizacje biurowe w 2014 roku

 • Komentarze

Najdroższe lokalizacje biurowe świata w 2014 roku: panorama najdroższych dzielnic

Najdroższe lokalizacje biurowe świata w 2014 roku: panorama drogich dzielnic

Fot: www.cbre.pl
 • Konrad Heidinger, ekspert CBRE

Londyn utrzymuje najwyższą pozycję na świecie pod względem najdroższych lokalizacji biurowych. W pierwszej piątce uplasowały się również kraje azjatyckie, a czołówkę zamyka Moskwa. Warszawa na 60 miejscu na liście.

Raport Global Prime Office Occupancy Costs:  Londyn na 1 miejscu

Londyńska dzielnica West End wciąż na pierwszym miejscu na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata według raportu Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), który dwa razy do roku wydaje Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Jednak Azja wciąż goni lidera: trzy z pięciu pierwszych pozycji na liście to rynki azjatyckie. Pierwszą piątkę zamyka Moskwa. Raport pokazuje również, że koszty najmu rosły najszybciej w obu Amerykach, gdzie nastąpiła poprawa na rynku nieruchomości. Na tym tle całkiem nieźle wypada stolica Polski. - Warszawa zajęła 60 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata. Stolica Polski poprawiła swoją pozycję w rankingu o trzy pozycje mimo spadku najwyższych czynszów w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Lepszy wynik w zestawieniu jest spowodowany głównie silniejszą obniżką stawek czynszowych w innych miastach biorących udział w badaniu. W zakresie najdroższych rynków biurowych obserwujemy obecnie polaryzację. Najlepsze lokalizacje stają się coraz droższe, podczas gdy wiele miast notowanych nieco niżej w rankingu zarejestrowało w ostatnim czasie spadki – mówi Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku.

Architektura współczesna na potrzeby najmu: wyniki raportu

Wyniki raportu nie są zaskakujące. Londyński West End utrzymuje pozycję lidera pod względem najdroższych kosztów najmu. Wynosi on miesięcznie 180 EUR za mkw. Na drugim miejscu listy uplasował się Honk Kong (Centrum) z wynikiem 157,42 EUR/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa)  z wynikiem 126,25 EUR/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centrum) - 121,75 EUR/mkw./m-c. Pierwszą piątkę listy zamyka Moskwa, w której miesięczny koszt wynajmu biura to 112,48 EUR za mkw. Na tym tle korzystnie wygląda Warszawa, w której koszt najmu wynosi 35,56 EUR/mkw./m-c. Stolica Polski uplasowała się w tym rankingu na 60 miejscu. - W związku z dużą ilością budowanej powierzchni w centrum Warszawy należy spodziewać się dalszej presji na spadek najwyższych czynszów, jednak popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie – dodaje Konrad Heidinger.

Koszty najmu w liczbach

Ogólnie rzecz biorąc koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,3% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dane pochodzą z pierwszego kwartału 2014 roku. Największy wzrost (o 3,3%) odnotowano w obu Amerykach  oraz w regionie Azji i Pacyfiku (o 2,9%) . W regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (tzw. EMEA) odnotowano średni spadek kosztów najmu o 0,1% w stosunku do ubiegłego roku. Na tej podstawie analitycy przewidują jak będą zmieniać się koszty najmu  w przyszłości. - Przewidujemy, że stawki czynszów utrzymają się, ale pod koniec 2014 roku mogą nieco wzrosnąć. Najemcy są nadal świadomi wysokości kosztów najmu, a popyt na najlepsze lokalizacje biurowe ciągle wzrasta – powiedział Dr Raymond Torto, Globalny Prezes CBRE Research. - Z wyjątkiem kilku lokalizacji, głównie w regionie Azji i Pacyfiku, nie ma wystarczającej liczby nowych projektów w budowie, aby nasycić rynek. W związku z tym spodziewamy się, że czynsze w najlepszych lokalizacjach będą nadal rosły, na co wpływ mają również zwiększające się koszty utrzymania budynków – dodaje ekspert.
CBRE badała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. Pierwsza 50-tka to 21 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku i 9 z obu Ameryk.

 

Agnieszka Ochenkowska

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: www.cbre.pl
Zdjęcia: www.cbre.pl
Data publikacji: 6.08.2014 11:44
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.