Architektura
ARCHITEKTURA

Najładniejsze domy na świecie zbudowane z kontenerów

  • Komentarze

Kontener może stanowić wyróżnik w miejskiej architekturze

Kontener może stanowić wyróżnik w miejskiej architekturze

Fot: Dzięki uprzejmości biura LOT-EK

Zwyczajne domy zbudowane są przeważnie z betonu, pustaków, cegieł, fundamentów czy dachówek. Istnieje jednak architektura współczesna domów pozbawiona tych wszystkich standardowych komponentów. Są to bryły kontenerów, które przewożą statki. Przedstawiamy wyjątkowo ekologiczne, bo powstałe z odzysku kontenery, które przeszły transformację w najładniejsze domy na świecie

Bezużyteczne kontenery zamienione w najładniejsze domy na świecie

Architektura współczesna poniższych domów jest o tyle interesująca, że tworzą ją wielkie stalowe pudła. W przeszłości bryły te wypełnione były różnego rodzaju produktami i transportowane ogromnymi statkami przez morza i oceany. Po przekroczeniu wielkiej wody i rozładunku metalowe prostopadłościany stawały się bezużyteczne. Architekci i designerzy ceniący kreatywną ekologię w projektowaniu znaleźli sposób, jak je wykorzystać. Oto 5 rozwiązań kontenerów, z których powstały najładniejsze domy na świecie.

1. Colorful Sao Paulo Shipping Container Residence / Studio mk27

Kolorowe bryły kontenerów zdobią jedną z najmodniejszych dzielnic w Sao Paulo - Alameda Gabriel Monteiro da Silva. Fluorescencyjne pojemniki zostały wtłoczone w dwupiętrową konstrukcję. Nie jest to w prawdzie funkcja mieszkalna, ale „dom” dla designerskich mebli marki DECAMERON. Taka forma to połączenie ekologicznego i designerskiego podejścia do projektowania.

2. Container Guest House / Poteet Architects

Na tę architekturę współczesną składa się jedynie pokój z małym aneksem kuchennym, a właściwie samym zlewem, toaleta z prysznicem i niewielki taras. Do niewielkiego domu - kontenera wchodzi się przez przeszklone drzwi przesuwne, zajmujące niemal pół szerokości bryły. Energetyczne barwy wnętrz to atuty niewielkiej rezydencji. Jedną z krótszych ścian przeszklono ukazując widok z salonu na ogród. Dach kontenera pokryty został kwiatami i roślinnością.

3. Port-A-Bach Shipping Container Home / Atelierworkshop

Wakacyjny dom - składak to kompaktowa architektura mieszkania, które bez problemu pomieści dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Mały dom wyposażony jest w pokój dwuosobowy, łóżka piętrowe, szafki z garderobami, kuchnię i łazienkę. Zewnętrzna powłoka wykonana jest ze stali. Elewacje są mobilne – dom można zamknąć jak pudełko lub otworzyć poszerzając o dodatkowy taras oraz otwarcia widokowe.

4. Shipping Container House / Ross Stevens

 Szara, potężna ściana z kontenerów powstała na wzgórzu Wellington w Nowej Zelandii. Bryła doskonale wpisuje się w dziki krajobraz. Forma obiektu oraz jego  lokalizacja, jak również architektura wnętrz w domu jest surowa, chłodna i metaliczna. Budynek transportowany był na wzniesienie w częściach.

5. Container Complex at Cove Park Scotland / Urban Space Management

Cove Park to miejsce szczególne, zwłaszcza dla szkockich artystów. Tu odpoczywają, napawają się i inspirują pięknym widokiem na jezioro Loch Long. To dla lokalnych artystów powstało tu osiedle z kontenerów. Charakterystyczne dla brył koncenerów są okrągłe okna, które kojarzą się w wodą i morskim klimatem. Na początku zainstalowano tu 3 jednostki mieszkalne. Domy zyskały uznanie, w wyniku czego projekt rozbudowano o kolejne.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.