archirama.pl

Najładniejsze domy na świecie zbudowane z kontenerów

Zwyczajne domy zbudowane są przeważnie z betonu, pustaków, cegieł, fundamentów czy dachówek. Istnieje jednak architektura współczesna domów pozbawiona tych wszystkich standardowych komponentów. Są to bryły kontenerów, które przewożą statki. Przedstawiamy wyjątkowo ekologiczne, bo powstałe z odzysku kontenery, które przeszły transformację w najładniejsze domy na świecie

Kontener może stanowić wyróżnik w miejskiej architekturze

Kontener może stanowić wyróżnik w miejskiej architekturze

Fot: Dzięki uprzejmości biura LOT-EK

Bezużyteczne kontenery zamienione w najładniejsze domy na świecie

Architektura współczesna poniższych domów jest o tyle interesująca, że tworzą ją wielkie stalowe pudła. W przeszłości bryły te wypełnione były różnego rodzaju produktami i transportowane ogromnymi statkami przez morza i oceany. Po przekroczeniu wielkiej wody i rozładunku metalowe prostopadłościany stawały się bezużyteczne. Architekci i designerzy ceniący kreatywną ekologię w projektowaniu znaleźli sposób, jak je wykorzystać. Oto 5 rozwiązań kontenerów, z których powstały najładniejsze domy na świecie.

1. Colorful Sao Paulo Shipping Container Residence / Studio mk27

Kolorowe bryły kontenerów zdobią jedną z najmodniejszych dzielnic w Sao Paulo - Alameda Gabriel Monteiro da Silva. Fluorescencyjne pojemniki zostały wtłoczone w dwupiętrową konstrukcję. Nie jest to w prawdzie funkcja mieszkalna, ale „dom” dla designerskich mebli marki DECAMERON. Taka forma to połączenie ekologicznego i designerskiego podejścia do projektowania.

2. Container Guest House / Poteet Architects

Na tę architekturę współczesną składa się jedynie pokój z małym aneksem kuchennym, a właściwie samym zlewem, toaleta z prysznicem i niewielki taras. Do niewielkiego domu - kontenera wchodzi się przez przeszklone drzwi przesuwne, zajmujące niemal pół szerokości bryły. Energetyczne barwy wnętrz to atuty niewielkiej rezydencji. Jedną z krótszych ścian przeszklono ukazując widok z salonu na ogród. Dach kontenera pokryty został kwiatami i roślinnością.

3. Port-A-Bach Shipping Container Home / Atelierworkshop

Wakacyjny dom - składak to kompaktowa architektura mieszkania, które bez problemu pomieści dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Mały dom wyposażony jest w pokój dwuosobowy, łóżka piętrowe, szafki z garderobami, kuchnię i łazienkę. Zewnętrzna powłoka wykonana jest ze stali. Elewacje są mobilne – dom można zamknąć jak pudełko lub otworzyć poszerzając o dodatkowy taras oraz otwarcia widokowe.

4. Shipping Container House / Ross Stevens

 Szara, potężna ściana z kontenerów powstała na wzgórzu Wellington w Nowej Zelandii. Bryła doskonale wpisuje się w dziki krajobraz. Forma obiektu oraz jego  lokalizacja, jak również architektura wnętrz w domu jest surowa, chłodna i metaliczna. Budynek transportowany był na wzniesienie w częściach.

5. Container Complex at Cove Park Scotland / Urban Space Management

Cove Park to miejsce szczególne, zwłaszcza dla szkockich artystów. Tu odpoczywają, napawają się i inspirują pięknym widokiem na jezioro Loch Long. To dla lokalnych artystów powstało tu osiedle z kontenerów. Charakterystyczne dla brył koncenerów są okrągłe okna, które kojarzą się w wodą i morskim klimatem. Na początku zainstalowano tu 3 jednostki mieszkalne. Domy zyskały uznanie, w wyniku czego projekt rozbudowano o kolejne.

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości biura LOT-EK
Data publikacji: 7.11.2014 15:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!