archirama.pl

Najlepsza współczesna architektura. Nagroda POLITYKI

Znamy pięć najlepszych brył – budynków zakwalifikowanych do finału Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2016

Nagroda architektoniczna POLITYKI 2016
Fot: Mirosław Gryń

Konkurs architektoniczny

Od pięciu lat redakcja tygodnika POLITYKA organizuje konkurs na najlepsze realizacje architektoniczne oddane do użytku w Polsce w poprzednim roku. W każdej edycji dziennikarze i zaproszeni do współpracy eksperci wskazują budynki ich zdaniem zasługujące na nagrodę. POLITYKA ogłosiła listę finalistów za 2015 rok. To z tego grona wybrany zostanie laureat. Wybór trudny, bo w minionym roku zakończyło się wiele ważnych  inwestycji. Poza pewniakami – wielkimi, długo oczekiwanymi budowami – znalazło się jednak miejsce także dla obiektów mniejszych, ale interesujących.

Najlepsze budynki 2015

Poza budynkami użyteczności publicznej do finałowej piątki trafił kolejny dom zaprojektowany przez Roberta Koniecznego, tym razem występującego także w roli inwestora i użytkownika. Oprócz Arki docenione zostało też przyzakładowe przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej. Wszyscy tegoroczni finaliści to:

Arka Koniecznego (dom własny) w Brennej
Autorzy: KWK Promes/Robert Konieczny

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu
Autorzy: Menis Arquitectos/Fernando Menis, współpraca polska: Studio A4

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Autorzy: JEMS Architekci

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Autorzy: Kuryłowicz&Associates/Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz

Przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej
Autorzy: xystudio

Wybierz najlepszą bryłę

Spośród pięciu budynków swojego faworyta wybiorą jurorzy i uczestnicy otwartego plebiscytu. Od 11 do 15 maja można głosować na ulubiony obiekt na stronie www.polityka.pl/architektura. Wyniki w obu kategoriach zostaną ogłoszone 7 czerwca 2016.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Mirosław Gryń, Polityka
Data publikacji: 13.05.2016 10:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!