Szklana bryła w zabytkowym otoczeniu
Dopasowanie bryły budynku mieszkalnego do istniejącej zabudowy okazało się niemałym wyzwaniem. Zaprojektowanie bryły, która będzie integralnie współgrać z otoczeniem wymagało rozwiązania kilku problemów.
Działka zlokalizowana jest w sąsiedztwie okrągłego placu, który okrążony jest historycznymi budynkami. Dodatkowo, od strony ulicy z bryłą Thespiana, sąsiadują budynki z lat 70. Problemem stało się rozwiązanie docelowej wysokości projektowanej bryły. Takie założenie wymusiło na projektantach stworzenie budynku, na który składają się dwie bryły.
Jedna z brył jest nieco niższa. Swoją wysokością dopasowuje się do zabytkowych budynków otaczających zielony plac. Druga bryła stara się dorównać budynkom zlokalizowanym od strony ulicy (są one nieco wyższe). Taki zabieg zaowocował dobudowaniem elementu składającego się z kilku pięter, na dachu pierwszej bryły. Wysokość tej części bryły jest równa z wysokością sąsiadującego z Thespianem, budynku mieszkalnego.
Można więc twierdzić, że bryła tego budynku jest wynikiem wnikliwej analizy otoczenia, przy jednoczesnym dostosowaniu się do założeń współczesnej architektury. Odpowiednie docinanie poszczególnych wysokości tworzy integralną całość, nawiązując do zabytkowych gzymsów i wykończeń.
>> Bryła wieżowca Złota 44 - hit czy kit?
Szklana bryła Thespiana to również funkcjonalne wnętrza
Bryła budynku Thespian to połączenie funkcji mieszkaniowej z usługową i biurową. Architekci z pracowni projektowej Maćków postanowili podzielić bryłę w sposób, który odseparuje od siebie część mieszkaniowa od tej usługowej. Prostą receptą na realizację tego założenia było zaprojektowanie oddzielnych wejść do budynku. Dzięki temu bryła zyskała również na swojej atrakcyjności. Od strony ulicy, gdzie przewidziano wejście do części usługowej, wycięto kawałek bryły, tworząc podcień.
Frontowa elewacja bryły została praktycznie w całości pokryta podwójnym szkłem. Taki materiał gwarantuje nam wyciszenie wnętrza. Ściany zewnętrzne w biurach są niemal całkowicie przeszklone. Można wręcz powiedzieć, że mamy biuro w parku. Bryła budynku Thespian to dobro luksusowe, a sam architekt porównuje je do salonów mercedesa – miejsce to nie pęka w szwach, ale klient jest tam bardzo wartościowy, a towar nie dla każdego.
A co wy sądzicie o tej bryle? Czy jest to perełka Wrocławia?
>> Czy bryła jest ważna dla rchitekta? Dowiedz się ile dla architekta znaczy sama bryła!
Najnowsze trendy w architekturze, wnętrzach, designie na www.archirama.pl to źródło informacji, projekty, wyposażenie. Prezentujemy, oceniamy, komentujemy.
