archirama.pl

Najpiękniejszy hotel na świecie jest... w Lidzbarku. To hotel „Krasicki” na zamku

Nie do wiary! Po raz pierwszy hotel z Polski zebrał najważniejsze nagrody w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli. Czterogwiazdkowy hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim uzyskał 1. miejsce w kategorii architektura i design – zarówno w skali Europy jak i świata. Zobacz jak wygląda najpiękniejszy hotel na świecie, który powstał w gotyckim zamku!

Najpiękniejszy hotel na świecie

Najpiękniejszy hotel na świecie – czyli hotel „Krasicki” na gotyckim zamku w Lidzbarku Warmińskim

Fot: Piotr Ostrowski

Tego jeszcze nie było – w konkursie światowego stowarzyszenia hoteli, International Best Hotel Awards – startowało ok. 100 europejskich hoteli i kilkaset światowych. Wszystkich rozgromił hotel Krasicki z Polski, który jest perłą niewielkiego 16-tysięcznego Lidzbarka Warmińskiego na Mazurach

Polski hotel zebrał aż trzy nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii „Best new hotel construction and design” w Europie i na świecie.

najlepszy hotel na świecie

Z pewnością tym, co ujęło jury konkursu jest klimat hotelu na Mazurach. Powstał on w zaadaptowanych i zmodernizowanych budynkach podzamcza, tuż obok Zamku Biskupów Warmińskich. Ten ostatni jest jedną z najpiękniejszych budowli obronnych w Polsce. Gotycka bryła zamku z XIV wieku stoi na zielonej wyspie otoczonej przez wody Łyny i Symsarny.

Podzamcze przez lata było zaniedbane i popadało w ruinę. Składa się z trzech brył ustawionych po bokach kwadratowego placu. Jedno ze skrzydeł stanowi barokowy pałac, który niegdyś pełnił funkcje sądu.

Kosztem 60 milionów podzamcze przemieniło się w czterogwiazdkowy hotel ze 124 pokojami i sporym centrum SPA. Autorami projektu przebudowy są olsztyńscy architekci Katarzyna i Grzegorz Dżus.

hotel Krasicki w zamku

Projektantom modernizacji udało się wydobyć walory zabytkowych murów i detali, które zestawili w połączeniu z dyskretnymi nowoczesnymi rozwiązaniami. Środkowe skrzydło, które było najmocniej zniszczone – zyskało całkowicie szklana fasadę. To w niej umiejscowiono wejście główne. Z recepcji poprzez wielkie przeszklenie widać cały dziedziniec podzamcza – a w oddali – Zamek Biskupów.

Aby powiększyć kubaturę hotelu architekci postanowili podpiwniczyć cały dziedziniec, tam zbudowano basen z centrum SPA.

We wnętrzach hotelu na zamku dominuje historia miejsca, nie tylko w postaci oryginalnych elementów z przeszłości, ale i nowych, nawiązujących do gości twierdzy. I tak wykładziny w hotelu to rozpikselowane nadruki planet i gwiazd, bo w lidzbarskim zamku swego czasu bawił sam Kopernik. Postać biskupa Krasickiego obecna jest natomiast w formie fototapet.

Pokoje hotelowe mają zróżnicowany i zindywidualizowany wystrój, w większości można poczuć się jak w zamkowych komnatach!

hotel z Mazur

Hotel Krasicki to destination hotel, czyli taki obiekt, który sam w sobie może być celem podróży. W Lidzbarku Warmińskim miesza się bowiem i ciekawa historia i niezwykle dopracowane wzornictwo.

Podobno jurorzy International Best Hotel Awards nie mogli uwierzyć, że hotel na zamku to nie dzieło światowej sławy designerów ani firm wykonawczych z zagranicy. Hotel na Mazurach zaprojektowali olsztyńscy projektanci przy pomocy lokalnych firm.

Polski hotel w finale pokonał luksusowe obiektu z Dubaju, Islandii czy Indonezji. Nagroda to wielka reklama dla hotel Krasicki. Teraz z pewnością pojawi się w każdym przewodniku poświeconym tej części Europy.

 

Czytaj też: Flower power w architekturze! Kwiatowy Flowerbed Hotel projektu MVRDV

Autor: TM
Zdjęcia: Piotr Ostrowski
Data publikacji: 24.01.2012 16:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!