archirama.pl

Najwęższy dom świata? - O House, czyli dom w Japonii projektu Hideyuki Nakayamy

W Kyoto znajduje się fascynujący dom jednorodzinny projektu tokijskiego biura Hideyuki Nakayama Architecture. Na bardzo wąskiej działce architektom udało się zaprojektować pełen przestrzeni budynek o ciekawej, zakrzywionej formie. O House kojarzy się z miniaturowym domem dla lalek, choć jest idealnie skrojony dla jego mieszkańców  

Dom dla lalek, czy dom jednorodzinny? - O House projektu Hideyuki Nakayama Architecture

O House projektu Hideyuki Nakayama Architecture

Fot: www.hideyukinakayama.com

O House to dom jednorodzinny w Kyoto. Zaprojektowało go tokijskie biuro architektoniczne Hideyuki Nakayama Architecture. Jego nazwa wywodzi się z formy, jaką architekt nadał bryle budynku opartej na planie wycinka koła. W efekcie dom tworzy wygiętą, dwupiętrową wieżę.

Jest to intrygujący, minimalistyczny projekt, świetnie wykorzystujący przestrzeń niewielkiej działki. Swoim wyglądem przypomina domek dla lalek albo bajkową budowlę. Wewnątrz króluje hasło less is more. W białych wnętrzach wzrok przykuwają mocne akcenty kolorystyczne.

Przeszklona fasada głównej bryły jest świetnie widoczna od strony ulicy. Chcąc nie chcąc, przechodzący obok będą zaglądać do wnętrza domu. Nasuwa się istotne pytanie, czy ten odważny projekt nie odziera mieszkańców O House z prywatności?
 
Zobacz dom na: http://vimeo.com/18978088

Autor: MI
Zdjęcia: www.hideyukinakayama.com
Data publikacji: 11.07.2011 14:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!