archirama.pl

Najwęższy dom świata gotowy. ETGAR KERET tu mieszka

Gdzie mieszka Etgar Keret? Poliwęglanowa elewacja, drabina zamiast schodów, sypialni mieszcząca jedynie łóżko – tak wygląda najwęższy dom świata, który w sobotę oficjalnie stał się pracownią pisarza Etgara Kereta.

Dom Kerta

Przekrój Domu Kereta

Fot: materiały prasowe

Zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego dom stanął na nieregularnej działce, która w najwęższym miejscu ma 92 centymetry, w najszerszym – 152. Ściany zabierają po10 centymetrów, więc przestrzeni wewnątrz budynku jest jeszcze mniej 72 i 122 centymetry.

Jak zaprojektować wąski dom?

- Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zbudowanie tak małej przestrzeni do życia jest niewykonalne. Dom Kereta ma znosić to wyobrażenie, poszerzając jednocześnie pojęcie architektury niemożliwej – mówi w rozmowie z magazynem Architektura Jakub Szczęsny.

Dom Kereta nie spełnia polskich norm budowlanych, więc będzie funkcjonował jako instalacja artystyczna. Sam Edgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia, niebędzie w nim przebywał na stałe.

Symboliczna lokalizacja

Dom Kereta mieści się w szczelinie pomiędzy przedwojenną kamienicą (Żelaznej 74) a peerelowskim punktowcem (Chłodnej 22). Miejsce instalacji nie jest przypadkowe. Dom Kereta mieści się niedaleko miejsca, gdzie w czasie okupacji stał drewniany most, łączący dwie części getta ponad aryjską ulicą Chłodną.

W budynku znajdują się wszystkie potrzebne do życia funkcje – mikrokuchnia, mikro łazienka, niewielka pracownia połączona z sypialnią. Brakuje tylko schodów, które zostały zastąpione drabiną.

Czytaj też o najwęższym domu świata

Matka Etgara Kereta pochodzi z Warszawy. Jej rodzina mieszkała przed II Wojną Światową u zbiegu Nowego Świata i Al. Jerozolimskich. Podczas okupacji trafiła do getta, skąd pomogła jej uciec polska niania. Po wojnie matka Kereta nie wróciła do Polski.

Autor: mjc
Zdjęcia: Bartek Warzecha, R.Motyl/um.warszawa.pl, R.Trzaska/um.warszawa.pl, materiały prasowe, nytimes.com
Data publikacji: 20.10.2012 12:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!