archirama.pl

Największy kryty stok narciarski świata powstanie pod Sztokholmem

Szusowanie po śniegu przez cały rok? Takie rzeczy tylko na lodowcach lub w Dubaju, gdzie wybudowano Ski Dubai, kryty stok narciarski. Jednak już wkrótce to wszystko przyćmi Skipark 360°, największy kryty stok narciarski świata. Powstanie w 2015 roku w Szwecji i będzie mógł nawet gościć zawody Pucharu Świata

Skipark 360° - kryty stok

Pod Sztokholmem ma powstać największy sztuczny stok narciarski wraz z centrum sportowym Skipark 360°

Fot: C. F. Møller Architects

Dotychczas jazda po śniegu latem kojarzyła nam się z wyprawą w zimne rejony kuli ziemskiej, ewentualnie wyszukiwanie lodowców w górach. Jednak najnowsze technologie potrafią czynić cuda. W Dubaju, gdzie latem temperatura rzadko spada poniżej 40 stopni Celsjusza, wybudowano Ski Dubai. To kryty stok narciarski o powierzchni 22,5 tysiąca metrów kwadratowych. Można tam przez 365 dni w roku oddawać się białemu szaleństwu.

Jednak ambitniejsze plany ma Szwecja. W Blasta, miejscowości położonej 45 kilometrów na zachód od Sztokholmu ma do 2015 roku powstać jeszcze większy niż w Dubaju kryty stok narciarski.

Skipark 360° na 365 dni roku

Skipark 360° będzie wielofunkcyjnym, całorocznym centrum sportów zimowych, a jego najważniejszą częścią będzie właśnie kryty stok narciarski.

Ten ostatni będzie miał formę przypominającą przewrócony stół, którego pochyły „blat” będzie stokiem, a „nogi” – słupami podtrzymującymi konstrukcję. Te będą się zwężać ku dołowi, aby nie naruszyć lasu, nad którym wyrośnie sztuczne zbocze.

Całość zapowiada się na największą w historii Szwecji konstrukcję, która może stać się nową, spektakularną ikoną ojczyzny Ikei.

Puchar Świata w narciarstwie… latem

Budowla będzie w swoim wnętrzu mieścić stok narciarski o długości 700 metrów z różnicą wysokości wynoszącą 160 metrów. Na dziełem pracuje zespół kilku pracowni architektonicznych: C. F. Møller Architects, Berg Arkitektkontor oraz NCC.

Parametry stoku mają być tak opracowane, aby mogły na nim odbywać się zawody Pucharu Świata! To jednak nie wszystko – w skład kompleksu Skipark 360° wejdzie też długi na 3 kilometry tunel przeznaczony do całorocznego narciarstwa biegowego.

Będzie też arena do biatlonu, lodowiska hokejowe i do jazdy figurowej oraz snow park dla snowboardzistów. W centrum będzie można spędzać urlop, bo oprócz obiektów sportowych powstaną restauracje, sklepy, centrum spa, hotel oraz zespół kongresowy. Budynki mają być zatopione w pejzażu szwedzkich lasów i jezior.

Ekologiczny stok

Choć olbrzymia i mocna forma sztucznego stoku może wywoływać wrażenie agresywnej ingerencji w naturę, to jednak projektanci zapewniają, że Skipark 360° będzie najbardziej ekologicznym zespołem architektonicznym w kraju.

Ma być samowystarczalny energetycznie, z olbrzymią farmą solarną na dachu sztucznego stoku, z zespołem elektrowni wiatrowych oraz geotermalnym ogrzewaniem. Budynki zaś mają powstać w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa.

Inwestorzy zapewniają, że być może już w zimę 2015/2016 będzie można korzystać z uroków Skipark 360°. Budowa sztucznego stoku z całym towarzyszącym mu kompleksem będzie kosztować ok. miliarda koron szwedzkich (prawie pół miliarda złotych).

Autor: TM
Zdjęcia: C. F. Møller Architects
Data publikacji: 4.10.2011 14:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!