Dotychczas jazda po śniegu latem kojarzyła nam się z wyprawą w zimne rejony kuli ziemskiej, ewentualnie wyszukiwanie lodowców w górach. Jednak najnowsze technologie potrafią czynić cuda. W Dubaju, gdzie latem temperatura rzadko spada poniżej 40 stopni Celsjusza, wybudowano Ski Dubai. To kryty stok narciarski o powierzchni 22,5 tysiąca metrów kwadratowych. Można tam przez 365 dni w roku oddawać się białemu szaleństwu.
Jednak ambitniejsze plany ma Szwecja. W Blasta, miejscowości położonej 45 kilometrów na zachód od Sztokholmu ma do 2015 roku powstać jeszcze większy niż w Dubaju kryty stok narciarski.
Skipark 360° na 365 dni roku
Skipark 360° będzie wielofunkcyjnym, całorocznym centrum sportów zimowych, a jego najważniejszą częścią będzie właśnie kryty stok narciarski.
Ten ostatni będzie miał formę przypominającą przewrócony stół, którego pochyły „blat” będzie stokiem, a „nogi” – słupami podtrzymującymi konstrukcję. Te będą się zwężać ku dołowi, aby nie naruszyć lasu, nad którym wyrośnie sztuczne zbocze.
Całość zapowiada się na największą w historii Szwecji konstrukcję, która może stać się nową, spektakularną ikoną ojczyzny Ikei.
Puchar Świata w narciarstwie… latem
Budowla będzie w swoim wnętrzu mieścić stok narciarski o długości 700 metrów z różnicą wysokości wynoszącą 160 metrów. Na dziełem pracuje zespół kilku pracowni architektonicznych: C. F. Møller Architects, Berg Arkitektkontor oraz NCC.
Parametry stoku mają być tak opracowane, aby mogły na nim odbywać się zawody Pucharu Świata! To jednak nie wszystko – w skład kompleksu Skipark 360° wejdzie też długi na 3 kilometry tunel przeznaczony do całorocznego narciarstwa biegowego.
Będzie też arena do biatlonu, lodowiska hokejowe i do jazdy figurowej oraz snow park dla snowboardzistów. W centrum będzie można spędzać urlop, bo oprócz obiektów sportowych powstaną restauracje, sklepy, centrum spa, hotel oraz zespół kongresowy. Budynki mają być zatopione w pejzażu szwedzkich lasów i jezior.
Ekologiczny stok
Choć olbrzymia i mocna forma sztucznego stoku może wywoływać wrażenie agresywnej ingerencji w naturę, to jednak projektanci zapewniają, że Skipark 360° będzie najbardziej ekologicznym zespołem architektonicznym w kraju.
Ma być samowystarczalny energetycznie, z olbrzymią farmą solarną na dachu sztucznego stoku, z zespołem elektrowni wiatrowych oraz geotermalnym ogrzewaniem. Budynki zaś mają powstać w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa.
Inwestorzy zapewniają, że być może już w zimę 2015/2016 będzie można korzystać z uroków Skipark 360°. Budowa sztucznego stoku z całym towarzyszącym mu kompleksem będzie kosztować ok. miliarda koron szwedzkich (prawie pół miliarda złotych).