archirama.pl

Najwyższe wieżowce. TOP 10 NAJWYŻSZYCH WIEŻOWCÓW ŚWIATA W BUDOWIE. [ZDJĘCIA]

Archiram.pl przedstawia ranking Top 10 najwyższych wieżowców świata w budowie. Do 2016 roku tylko drapacz chmur Burdż Chalifa utrzyma miano najwyższego budynku na świecie. Reszta dotychczasowych rekordzistów Top 10 wysokości wypada z listy. Najwyższe budynki świata buduje się obecnie w Chinach. Zobacz przyszłe najwyższe wieżowce świata. 

TOP 10 Najwyższych wieżowców świata w budowie

Do 2016 roku aż 8 z 10 najwyższych wieżowców świata będzie w Azji. Zobacz listę 10 najwyższych drapaczy chmur w budowie.

Światowy wyścig w budowie wieżowców nie zwalnia tempa. Nowe drapacze chmur szybko przeskoczą o głowę obecnych liderów. W ciągu czterech lat przybędzie kilku nowych liderów wysokości. Portal Emporis stworzył ranking 10 drapaczy chmur, których projekty zostaną zrealizowane w najbliższej przyszłości. Obecnie średnia wysokość wśród 10 najwyższych drapaczy chmur wynosi 566 metrów.

A to i tak o 77 metrów więcej niż średnia najwyższych 10 wieżowców zbudowanych w ciągu ostatniej dekady. Jednak obecni liderzy wysokości długo nie będą cieszyć się swoją pozycją na liście najwyższych. Nowa Top 10 lista budowanych najwyższych wieżowców pokazuje, że nowe wysokościowce zdetronizują wielu dotychczasowych rekordzistów wśród drapaczy chmur. Do 2016 roku na świecie pojawi się aż 10 nowych drapaczy, które przebiją dotychczasowych rekordzistów. Tylko Burij Khalifa utrzyma niekwestionowane pierwsze miejsce z wysokością 828 metrów.

Co ciekawsze nawet 10 na liście budowanych najwyższych wieżowców - Busan Lotte Town Tower – będzie wyższy o dwa metry od obecnego numeru 2 najwyższych drapaczy chmur. Zmienia się również lider tego wieżowcowego peletonu. Obecnie to Azja wysuwa się na pierwsze miejsce wyścigu budowy najlepszych i najwyższych drapaczy chmur na świecie. 8 z 10 najwyższych obecnie budowanych wieżowców znajduje się właśnie w Azji. Aż 6 z nich powstaje w Chinach, a dwa w Korei Południowej. Po jednym buduje się w USA i Dubaju.

LISTA TOP 10 NAJWYŻSZYCH WIEZOWCÓW W BUDOWIE NA ŚWIECIE:

1. Wieżowiec Ping An International Finance Center w Chinach w mieście Shenzhen . Architekt: Kohn Pedersen Fox. Drapacz chmur ma zostać ukończony w 2015 roku. Jego wysokość sięgnie 648 metrów, 116 pięter. Po zakończeniu budowy zostanie drugim najwyższym wieżowcem na świecie.

2. Wieżowiec Shanghai Tower w Chinach w Szanghaju. Architekt: Hensler. Przewidywany koniec budowy 2014 rok. Całkowita wysokość 632 metry i 121 pięter. Obecnie wieżowiec liczy około 300 metrów wysokości.

3. Wieżowiec Makkah Clock Royal Tower w Arabii Saudyjskiej. Architekt: Dar al-Handasah Shair & Partners. Część elewacji wieżowca zostanie przyozdobiona szklaną mozaiką. Na szczycie wieży znajdą się cztery zegary. Koniec budowy przewidziany jest na 2012 rok. Wysokość 601 metrów.

4. Wieżowiec Goldin Finance 117 w Chinach miasto Tianjin. Architekt: P & T Architects & Engineers Ltd. Wieżowiec pomieści liczne biura i sześciogwiazdkowy hotel. Po ukończeniu drapacza chmur w 2015 roku jego wysokość będzie liczyć 597 metrów i 117 pięter.

5. Wieżowiec Lotte World Tower Seul w Korei Południowej. Architekt: Kohn Pedersen Fox. Budowa drapacza chmur ma zakończyć się 2014 roku. Wieżowiec będzie liczył 556 metrów i 123 pietra.

6. Wieżowiec One World Trade Center Nowy Jork w USA. Architekt: Skidmore, Owings & Merill. Wieżowiec znany jako „wieża wolności” stanie w miejscu wież Word Trade Center. Planowane zakończenie budowy przewidywane jest na 2013 rok. Wieża będzie liczyć 541 metrów wysokości i 104 piętra.

7. Wieżowiec Chow Tai Fook Centre miasto Guangzhou Chiny. Architekt: Kohn Pedersen Fox. Wieżowiec będzie liczył 530 metrów wysokości i 116 pięter. Jego budowa zakończy się w 2016 roku.

8. Wieżowiec CTF Tianjin Tower miasto Tianjin Chiny. Architekt: Skidmore, Owings & Merill. Drapacz Chmur liczy sobie 530 metrów i 96 pięter. Koniec budowy przewidziany jest na 2015 rok.

9. Wieżowiec Dalian Greenland Center miasto Dalian Chiny. Architekt: Hellmuth, Obata & Kassabaum. Po ukończeniu będzie liczył zaledwie 518 metrów wysokości i tylko 85 pięter. Koniec prac budowlanych przewidziany jest na 2016 rok.

10. Wieżowiec Busan Lotte Town Tower miasto Busan Południowa Korea. Architekt: Skidmore, Owings & Merill. Drapacz chmur będzie miał wielofunkcyjny charakter, pomieści biura sklepy, apartamenty i hotel. Koniec budowy 2016 rok. Drapacz chmur będzie liczył 510 metrów wysokości i 107 pięter.

>>Więcej przeczytasz na www.emporis.com

Autor: emporis.com, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: KPF, Gensler, Henry Wong, P & T Group, HOK, SOM, Materiały SOM
Data publikacji: 12.07.2012 13:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!