archirama.pl

Najwyższy wieżowiec na świecie. Znów na pustyni

Wieżowiec The Bride, Panna Młoda, ma być najwyższym drapaczem chmur na świecie. Jego bryła to kompletne wertykalne miasto - przynajmniej w wizualizacjach. Pracownia architektoniczna AMBS Architects zaprojektowała go dla irackiej Basry

Drapacz Chmur w Basrze (Irak) ma być najwyższą bryła wzniesioną przez człowieka

Wieżowiec The Bride, Basra, Irak

Fot: AMBS Architects / ambsarchitects.com


Sytuacja w Iraku jest łagodnie mówiąc daleka od stabilizacji:  dżihadyści, korupcja, podziały międzyplemienne i religijne, listę można ciągnąć długo. Tymczasem grupa projektantów z AMBS Architects proponuje budowę najwyższego wieżowca na świecie.
Bryła ma być ulokowana w najzamożniejszym i najbardziej spokojnym regionie kraju, na południu Iraku. Gigantyczna wieża ma być sercem miasta Basra. Ten starożytny ośrodek, nazywany niekiedy „Arabską Wenecją”, może się poszczycić bogatą historią, z bogatej Basry wyruszać miał baśniowy Sindbad Żeglarz. Niestety, kolejne wojny doprowadziły do zniszczenia większości cennych zabytków.
Nowa Basra ma być miastem ultranowoczesnym. Jako symbol zmiany prezentowany jest wieżowiec The Bride, Panna Młoda. Nazwa odnosi się do tradycyjnego określenia Basry, „zaślubionej z morzem”, czy raczej z zatoką która przez wieki umożliwiała zyskowny handel morski.

Megalomańska bryła

Cały kompleks The Bride miałby się składać z czterech połączonych wież. Najwyższa z nich to prawdziwy kolos, liczący 604 piętra. Określenie „wielofunkcyjny” wydaje się niedopowiedzeniem. W drapaczu chmur mają się zmieścić apartamenty, biura i sklepy, a także szpital, generatory prądu odzyskujące energię ze źródeł odnawialnych, obszerny ogród, baseny itd. Wieża będzie miała 1152 metry wraz z anteną. Sama główna bryła według projektu sięgnąć ma poziomu 964 metrów, o przeszło 100 więcej niż Burj Khalifa w Dubaju. Komunikacja w tak wysokim budynku jest jednym z głównych problemów, na użytkowników czekać mają dziesiątki szybkobieżnych wind w specjalnych „dworcach” zaprojektowanych dla kompleksu.
Na razie nie zanosi się na rozpoczęcie budowy, sami pomysłodawcy również nie podają konkretnych terminów.

The Bride - Basra's Vertical City from AMBS_MEDIA on Vimeo.

Autor: KZ
Zdjęcia: AMBS Architects / ambsarchitects.com
Data publikacji: 1.12.2015 14:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!