archirama.pl

Najwyższy wieżowiec w Uni Europejskiej powstanie w Warszawie – zaprezentowano ostateczny projekt

Na konferencji 11 stycznia, zaprezentowano makietę z projektem nowego warszawskiego wieżowca. Jak się okazało będzie to najwyższy drapacz chmur w całej Unii Europejskiej. Projekt renomowanej międzynarodowej pracowni Foster + Partners.

Wieżowiec Varso

Varso powstanie wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej

Fot: Grupa HB Reavis - materiały prasowe

W sąsiedztwie Varso – bo tak będzie nazywać się nowy warszawski wieżowiec, powstaną dwa niższe budynki, zaprojektowane przez polską pracownie Hermanowicz Rewski Architekci. Nieprawdziwe okazały się wcześniejsze doniesienia Internetu, które mówiły, że wieżowiec będzie nosić nazwę Chmielna Business Center.

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie przy warszawskim Dworcu Centralnym

Varso powstanie wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Budowa już się rozpoczęła, a jej zakończenia możemy spodziewać się w 2020 roku. Wieża głównego wieżowca wraz z iglicą osiągnie planowaną wcześniej wysokość 310 metrów. Będzie tym samym pierwszym budynkiem w stolicy wyższym od Pałacu Kultury i Nauki.

Wieżowiec będzie miał 53 piętra, ukryte za szklaną elewacją. Największą atrakcją nowego drapacza chmur będzie taras widokowy, znajdujący się na 230 metrach. Pozwoli to na obejrzenie PKiN z góry. Z restauracji na 46. i 47. piętrze budynku będzie można podziwiać panoramę Warszawy.

Dwa biurowce w sąsiedztwie wieżowca projektu polskiej pracowni

Jednym z założeń niższych budynków Varso jest stworzenie nowej, śródmiejskiej pierzei wzdłuż ul. Chmielnej. Na dachach biurowców powstaną zielone tarasy, gdzie znajdą się przestrzenie odpoczynku dla pracowników firm działających w budynkach. Budynki zaprojektuje pracownia architektoniczna Hermanowicz Rewski Architekci.

Co wyróżnia projekt Varso?

Nowy wieżowiec nie będzie utrudniać komunikacji pieszej u zbiegu ulic Al. Jana Pawła II i Chmielnej. Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. W pasażach Varso znajda się kawiarnie, restauracje, niewielkie sklepy spożywcze, czy takie usługi jak apteka czy pralnia.

W biurowcu powstaną nowoczesne miejsca pracy. Planowane jest między innymi otwarcie jednego z największych centrów co-workingowych w Warszawie. Lokalizacja wieżowca pozwala na swobodny dojazd do niego komunikacją miejską, powstanie nowa ścieżka rowerowa, która ułatwi dojazd cyklistom.

Generalnym wykonawcą Varso jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis.

Autor: Grupa HB Reavis - materiały prasowe
Zdjęcia: Grupa HB Reavis - materiały prasowe
Data publikacji: 11.01.2017 14:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!