Zdaniem wykonawcy winny jest inwestor, który nie dostarcza na czas koniecznej do terminowej realizacji inwestycji dokumentacji projektowej. Wrocławski ratusz odpiera te zarzuty i twierdzi, że to jedynie wymówka wykonawcy, dla którego budowa stała się po prostu nieopłacalna. Efektem konfliktu i zerwania umowy będzie niewątpliwie opóźnienie przy oddaniu Narodowego Forum Muzyki.
Czytaj też o operze projektu prof. Budzyńskiego
Teraz konieczne będzie rozpisanie nowego przetargu na dokończenie budowy. Potwierdza to Paweł Rychel, prezes spółki Wrocławskie Inwestycje, nadzorującej budowę.
- Przetarg rozpiszemy najszybciej, jak to możliwe, myślę jednak że nie wcześniej niż za trzy miesiące. Oznacza to, że budowa Forum może zakończyć się nie w 2013 roku, jak planowaliśmy, ale dopiero w 2014 – mówi Rychel.
Budowa Narodowego Forum Muzyki dofinansowywana jest w pięćdziesięciu procentach z funduszy europejskich, co daje kwotę około 140 mln zł. Przedłużająca się budowa spowoduje, że trzeba ją ponownie notyfikawać w Brukseli.
– Będziemy w tej sprawie ściśle współpracować z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi prezydent Rafał Dutkiewicz.
Projekt Kuryłowicz&Associates
Budynek Narodowego Forum Muzyki jest obiektem o najnowocześniejszych założeniach architektonicznych. Zwycięzcą konkursu na projekt budynku została Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Światowy poziom warunków akustycznych zagwarantuje specjalizująca się w projektowaniu sal koncertowych nowojorska firma Artec Consultants Inc.
Obiekt pomieści: salę koncertową z około 1800 miejscami, trzy sale kameralne, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, studio nagrań, przestrzeń wystawienniczą, parking podziemny.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
