archirama.pl

Narodowe Forum Muzyki. Projekt Kuryłowicza oddany rok później?

Otwarcie jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych Europy – zaprojektowanego przez pracownię Kuryłowicz&Associates Narodowego Forum Muzyki miało nastąpić w 2013 r. Tymczasem z placu budowy właśnie zszedł generalny wykonawca, firma Mostostal.

Wrocławska sala koncertowa

We Wrocławiu powstaje jedna z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie

Fot: Kuryłowicz & Associates

Zdaniem wykonawcy winny jest inwestor, który nie dostarcza na czas koniecznej do terminowej realizacji inwestycji dokumentacji projektowej. Wrocławski ratusz odpiera te zarzuty i twierdzi, że to jedynie wymówka wykonawcy, dla którego budowa stała się po prostu nieopłacalna. Efektem konfliktu i zerwania umowy będzie niewątpliwie opóźnienie przy oddaniu Narodowego Forum Muzyki.

Czytaj też o operze projektu prof. Budzyńskiego

Teraz konieczne będzie rozpisanie nowego przetargu na dokończenie budowy. Potwierdza to Paweł Rychel, prezes spółki Wrocławskie Inwestycje, nadzorującej budowę.

- Przetarg rozpiszemy najszybciej, jak to możliwe, myślę jednak że nie wcześniej niż za trzy miesiące. Oznacza to, że budowa Forum może zakończyć się nie w 2013 roku, jak planowaliśmy, ale dopiero w 2014 – mówi Rychel.

Budowa Narodowego Forum Muzyki dofinansowywana jest w pięćdziesięciu procentach z funduszy europejskich, co daje kwotę około 140 mln zł. Przedłużająca się budowa spowoduje, że trzeba ją ponownie notyfikawać w Brukseli.

– Będziemy w tej sprawie ściśle współpracować z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi prezydent Rafał Dutkiewicz.

Projekt Kuryłowicz&Associates

Budynek Narodowego Forum Muzyki jest obiektem o najnowocześniejszych założeniach architektonicznych. Zwycięzcą konkursu na projekt budynku została Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Światowy poziom warunków akustycznych zagwarantuje specjalizująca się w projektowaniu sal koncertowych nowojorska firma Artec Consultants Inc.

Obiekt pomieści: salę koncertową z około 1800 miejscami, trzy sale kameralne, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, studio nagrań, przestrzeń wystawienniczą, parking podziemny.

Autor: mjc
Zdjęcia: Kuryłowicz & Associates, wroclaw.pl
Data publikacji: 8.10.2012 15:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!