Zaha Hadid: założenia projektowe
MAXXI to zespół muzealny, w którym prezentowany i zbierany jest dorobek współczesnej architektury i sztuki. Tworzą go dwa połączone muzea – architektury oraz sztuki – uzupełnione o funkcje takie jak audytorium, biblioteka, księgarnia z kafeterią, miejsca wystaw czasowych, laboratoria, miejsca do pracy, nauki i wypoczynku. Skomplikowany układ funkcjonalny i przestrzenny to efekt przenikania się krzywoliniowych ścian i ramp na różnych poziomach. Jednocześnie umożliwia elastyczne komponowanie wystaw (z podłużnych sekcji budynku można wydzielać odpowiednie fragmenty), a także swobodne planowanie trasy zwiedzania, której towarzyszą nieustannie zmieniające się i nieoczekiwane widoki fragmentów wnętrza lub otoczenia. Projekt charakteryzują dwa podstawowe elementy architektoniczne: żelbetowe ściany wydzielające przestrzeń oraz przezroczysty dach z ruchomymi żaluzjami i wysokimi żebrami konstrukcyjnymi regulujący dopływ światła słonecznego, sztucznego i warunki atmosferyczne w pomieszczeniach.
MAXXI warto zobaczyć, będąc w Rzymie - nawet, jeśli mamy do dyspozycji niewiele czasu, np. podczas kanonizacji papieża Jana Pawła II, albo majówki 2014.
Realizacja projektu Zahy Hadid
Aby zapewnić możliwie wysoki standard realizacji skomplikowanych części składowych – takich jak zadaszenie z ruchomymi sufitami i żaluzjami przeciwsłonecznymi czy skomplikowane szalunki – w dokumentacji technicznej zawarto ich całościową specyfikację, zamiast szczegółowego opisu poszczególnych materiałów i elementów, jak czyni się to tradycyjnie. Pozwoliło to zastosować linie montażowe oraz lepiej skoordynować dobór materiałów i metod produkcji pod kątem wymagań, jakie miała spełniać dana część budynku.
