archirama.pl

Nie tylko zielone dachy: małe wiszące ogrody

Włoskie studio projektowe Metrogramma zaprojektowało dla firmy Margraf „wiszące ogrody”, pawilon wystawowy z żywych roślin i marmuru. Projekt nawiązuje do koncepcji Miasta Przestrzennego

Giardini sospesi, czyli wiszące ogrody we Włoszech

Bryła z metalu, kamienia i żywch roślin, wiszące ogrody w Weronie

Fot: Metrogramma

Giardini sospesi, czyli wiszące ogrody, to pawilon-stoisko zaprojektowane na targi kamieniarskie Marmomacc 2014 w Weronie.
Konstrukcja pawilonu zbudowana została ze stalowych prętów i przypomina trochę zbrojenia, ale zamiast betonu architekci wykorzystali płyty różnokolorowego marmuru i żywe rośliny. Kamienne elementy zostały rozmieszczone nieregularnie, prostokąty różnych rodzajów marmuru przeplatają się z gałęziami i pędami pnączy. Zielony dach, zielone ściany, a między nimi tradycyjnie kojarzony z włoską architekturą materiał. Projekt przygotowało biuro Metrogramma, działające m.in. w Mediolanie i Moskwie.

Instalacje nawiązują do idei Yona Friedmana i jego koncepcji przestrzennego miasta. Co prawda, w porównaniu ze śmiałymi pomysłami projektana, pawilon wystawowy sprawia wrażenie gadżetu albo modelu, ale przypomina jego podstawowe założenia. Ville Spatiale miało być miastem zawieszonym nad ziemią, zbudowanym z lekkich i tymczasowych brył, tanim i wygodnym dla mieszkańców, a przede wszystkim – zmiennym. Mieszkańcy takiego miasta mogliby budować wielofunkcyjne, przekształcane w razie potrzeby budowle zależnie od aktualnych potrzeb. W wizji Friedmana stała jest tylko wspólna infrastruktura, a to, co indywidualne, zmienia się, osadzona w sieci ponad starą zabudową.
Książka Friedmana Architecture Mobile (1960) zdobyła we Włoszech znaczną popularność, choć jego projekty pozostały wśród licznych architektonicznych utopii.
Autor: KZ
Zdjęcia: Metrogramma
Data publikacji: 23.01.2015 13:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!