archirama.pl

Niektóre rynny działają lepiej od innych – skuteczniej odprowadzając wodę. Dlaczego tak się dzieje?

Zasada jest prosta – im większa rynna, tym bardziej wydajna. Nie do każdej bryły domu pasują szerokie i głębokie rynny, ale tam, gdzie potrzebna jest skuteczność, warto je wykorzystać

System rynnowy Galeco stal

System rynnowy Galeco stal. Fot. Galeco

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na wydajność systemów rynnowych wpływa nie tylko ich rozmiar. Liczy się też  właściwe usytuowanie odpływu. Ten element, łączący rynnę z rurą spustową, odpowiada za odprowadzenie zbieranej z dachu wody. Rynna Galeco STAL ma głęboki profil - tzw. kontynentalny. Dzięki czemu jej wydajność jest wyższa, niż w przypadku systemów o tak zwanym profilu skandynawskim. Ten ostatni jest płytszy, więc ryn-ny odprowadzają wodę wolniej.
Aby cały system rynnowy działał wydajnie i skutecznie, projekt instalacji powinien sytuować we właściwym miejscu spust, a więc miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. To, w którym miejscu spust się znajdzie, zależy od bryły budynku i rodzaju dachu. Najlepsze efekty daje centralne usytuowanie spustu. Kiedy znajduje się on na środku systemu rynnowego, odprowadza wodę najszyb-ciej. Mniej wydajnie działa, gdy znajduje się na skraju; ale takie rozwiązanie jest często lepsze ze względów estetycznych. Układ systemu rynnowego powinien być zatem starannie rozplanowany.

Więcej o systemach rynnowych, doborze najlep-szych rozwiązań do konkretnego projektu i obliczanie wydajności systemu >>ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Data publikacji: 1.10.2014 11:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!