Architektura
ARCHITEKTURA

Niesamowita architektura współczesna od holenderskich architektów - bryła ROZETA

 • Komentarze

Schemat ideologiczny bryły ROZETA

Schemat ideologiczny bryły ROZETA

Fot: Neutelings Riedijk Architects
 • Schemat ideologiczny bryły ROZETA
 • Bryła Rozeta. Wejście do budynku jest kontynuacją traktu pieszego. Ciągnie się we wnętrzu obiektu, co można dostrzec na długiej elewacji
 • Lokalizacja Rozety w centrum Arnhem, w Holandii
 • Widok po wejściu do Rozety. Długą ścianę przy schodach zdobi galeria z licznych drewnianych kubików
 • Tak wygląda widok z pomieszczenia zawieszonego nad ciagiem komunikacyjnym
 • Jedno z pomieszczeń wystawienniczych w Rozecie
 • Detal elewacyjny - tytułowa ROZETA
 • Element rozety pojawia się również we wnętrzu bryły
 • Koncert na dachu budynku Rozety
 • Długa i wysoka sala multifunkcjonalna w Rozecie

Obiekt użyteczności publicznej o nazwie „Rozeta” zlokalizowany w holenderskim mieście Arnhem, to budynek niezwykły. Świadczy o tym fakt, że został on zakwalifikowany do finału Mies van der Rohe Awards 2015, wraz z pozostałymi 39 bryłami najlepszej europejskiej architektury współczesnej.

Holenderski gmach z pomysłem

Ta multifunkcjonalna architektura współczesna, o wdzięcznej nazwie„Rozeta”, położona jest w mieście Arnhem. Jest to połączenie biblioteki miejskiej, centrum kulturalnego, szkoły tańca, a także pracowni artystycznych oraz licznych przestrzeni wystawowych i rekreacyjnych.

Przestrzeń użytkowa zajmuje 12 tysięcy mkw. Znajduje się tu audytorium i sale, które mogą być wykorzystywane na przeróżne sposoby. Kompleks mieści się na wąskiej działce w atrakcyjnej lokalizacji, niedaleko rzeki i historycznego kościoła. W 2013 budynek ten stał się jednym z najważniejszych obiektów użyteczności publicznej w okolicy. Architekci, którzy stworzyli bryłę to Neutelings Riedijk Architects.

Idea przyświecająca tworzeniu obiektu polegała na wydłużeniu ciągu pieszego, który prowadzi od znajdującego się naprzeciwko kościoła. Przedłużenie rozpoczyna się na przedpolu wejścia do budynku i ciągnie przez jego długość wewnątrz. Szerokie reprezentacyjne schody i rampa, poprzecinane są spocznikami, z których prowadzą wejścia do kolejnych pomieszczeń. Przemierzając całą długość budynku zakręcają one aż przy elewacji szczytowej – wyglądają jak ogromna, dwubiegowa klatka schodowa otaczająca pomieszczenia. Komunikacja jest na tyle interesująca, że architekci postanowili przedstawić ją również na elewacji - na każdej kondygnacji część szlaku komunikacyjnego jest przeszklona. Ścianę wzdłuż schodów, widzianą przez przeszklenie, ozdabia galeria w formie drewnianych kubików. Obiekt znajduje się na liście 40 najlepszych budynków europejskich - ma szansę na wygraną w konkursie architektonicznym Mies van der Rohe Award 2015.

Przykład tej architektury holenderskiej nie należy do standardowych. Rzecz dotyczy również elewacji. Zbudowana jest z pionowych płyt pokrytych piaskowcem. Elementy te, oraz wykończenie wewnętrz budynku, ozdobione są dodatkowo pewnym elementem, rodzajem logo budynku – nowoczesną formą rozety. Od tego detalu pochodzi nazwa bryły. Ponadto, niektóre brzegi płyt elewacyjnych są wyprofilowane na kształt harmonijki. W architekturze współczesnej nie często spotyka się takie wariacje, a większość elewacji pozbawiona jest tego typu detali, na rzecz czystości formy. Ten przykład pokazuje, że współczesność nie zawsze musi iść w parze z minimalizmem. W tym przypadku detale sprawiają, że architektura postrzegana jest jako reprezentacyjny gmach.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.