Architektura
ARCHITEKTURA
Nietypowe osiedla

Nietypowe osiedla. Chcielibyście tu mieszkać?

 • Komentarze

Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia

Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia

Fot: PHILIPPE RIZZOTTI ARCHITECTS, SAMUEL NAGEOTTE ARCHITECTURES, OFF ARCHITECTURE (Tanguy Vernet & Manal Rachdi
 • Kształt domków na osiedlu został zaczerpnięty od formy jajka
 • Podoba wam się takie nietypowe osiedle?
 • Architekci uznali kształ jajka za najbardziej energooszczędny
 • Co powiecie na rozwiązanie osiedla Vertical Villages
 • Mieszkanie pod mostem nabiera nowego znaczenia
 • Podoba wam się to nietypowe osiedle?
 • Inspiracją do kształtu projektu były rzymskie akwedukty
 • Podoba wam się słynne osiedle "kapusta" w Creteil pod Paryżem?

Prezentujemy kilka interesujących, a zarazem dziwnych osiedli na świecie. Ich architektura zaskakuje. Narzuca się pytanie czy w takim założeniu dobrze się mieszka lub czy w ogóle da się mieszkać tu mieszkać. Co o tym sądzicie? Macie swoje przykłady dziwnych osiedli?

Osiedla mieszkalne uważa się za jedne z najważniejszych założeń urbanistycznych. Zaprojektowanie takiej przestrzeni wymaga nie tyle pomysłowości w rozwiązaniu budynków, co przemyślanego zakomponowania przestrzeni między nimi aby stworzyć atmosferę przyjazna dużej grupie osób mieszkających na takim osiedlu.

Osiedle inspirowane kształtem jajka

Ten pomysł powstał w biurze Evgeni Leonov Architects. Pasywne domki mają być zlokalizowane w mieście Nottingham w Wielkiej Brytanii. Architektów zainspirował kształt jajka, który a architekturze uważany jest za najbardziej energooszczędną formę zaczerpnięta z natury. Osiedle powstanie na obszarach przemysłowych, gdzie z roku na rok brakuje coraz większej liczby mieszkań. Pomysł ekologicznego osiedla nie jest niczym nowym, jednak, czy chcielibyście mieszkać w budynku o kształcie naciągniętego jajka?

>> Osiedle kukurydza w katowicach!

Mieszkanie w filarach mostu

Innowacyjne rozwiązanie zyskało poparcie jury konkursu i postanowiło nagrodzić projekt architektów z francuskiego biura Samuela Nageotte. Pomysł nowoczesnego osiedla opiera się na bryle mostu, którego filary to bloki mieszkalne. Co więcej most ma Stanowic także ważne połączenie komunikacyjne – na jego górnej części zostanie poprowadzona autostrada. Podoba wam się perspektywa mieszkania pod autostradą?

Osiedle Kapusta w Creteil

Przejdźmy teraz to kilku przykładów nietypowych osiedli, które zostały już zrealizowane. Jednym z nich jest osiedle Les Choux w Creteil (przedmieścia Paryża)Budynki oparte na rzucie koła zostały urozmaicone tarasami przypominającymi połówkę muszli. Osiedle zostało zaprojektowane przez Gerarda Grandval. Potocznie osiedle nazywane jest osiedlem kapustą. Każda z 10 wybudowanych wież ma aż 15 pięter. Założenie zrealizowano na początku lat 70 XX wieku. Był to eksperyment projektowy, mający na celu zaspokojenie współczesnych potrzeb mieszkaniowych.

>> Zobacz też nietypowe osiedle w Pekinie!

Miasto emerytów w Sun City

Osiedle w Arizonie to regularny układ. Nietypowe osiedle składa się z niewielkich domów, każdy z ogródkiem. Dodatkowo uwagę przyciąga ciekawy układ ulic – wszystko zamyka się w kształcie koła. Warto zaznaczyć, że osiedle Sun City to inicjatywa prywatna. O wszystkie potrzeby mieszkańców dbają prywatne firmy, a założenie to nie tylko domki, ale także kina, opieka medyczna i parki. Mimo że osiedle nie było skierowane bezpośrednio dla osób starszych, to jednak średnia wieku w tym miasteczku to 75 lat. Być może aura tego miejsca sprzyja odpoczynkowi dlatego wybierają je głównie osoby starsze. Podoba wam się takie nietypowe rozwiązanie urbanistyczne?

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: EVGENI-LEONOV Architects, Sebfun / Wikimedia Commons, PHILIPPE RIZZOTTI ARCHITECTS, SAMUEL NAGEOTTE ARCHITECTURES, OFF ARCHITECTURE (Tanguy Vernet & Manal Rachdi
Data publikacji: 22.02.2013 09:41
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.