Osiedla mieszkalne uważa się za jedne z najważniejszych założeń urbanistycznych. Zaprojektowanie takiej przestrzeni wymaga nie tyle pomysłowości w rozwiązaniu budynków, co przemyślanego zakomponowania przestrzeni między nimi aby stworzyć atmosferę przyjazna dużej grupie osób mieszkających na takim osiedlu.
Osiedle inspirowane kształtem jajka
Ten pomysł powstał w biurze Evgeni Leonov Architects. Pasywne domki mają być zlokalizowane w mieście Nottingham w Wielkiej Brytanii. Architektów zainspirował kształt jajka, który a architekturze uważany jest za najbardziej energooszczędną formę zaczerpnięta z natury. Osiedle powstanie na obszarach przemysłowych, gdzie z roku na rok brakuje coraz większej liczby mieszkań. Pomysł ekologicznego osiedla nie jest niczym nowym, jednak, czy chcielibyście mieszkać w budynku o kształcie naciągniętego jajka?
>> Osiedle kukurydza w katowicach!
Mieszkanie w filarach mostu
Innowacyjne rozwiązanie zyskało poparcie jury konkursu i postanowiło nagrodzić projekt architektów z francuskiego biura Samuela Nageotte. Pomysł nowoczesnego osiedla opiera się na bryle mostu, którego filary to bloki mieszkalne. Co więcej most ma Stanowic także ważne połączenie komunikacyjne – na jego górnej części zostanie poprowadzona autostrada. Podoba wam się perspektywa mieszkania pod autostradą?
Osiedle Kapusta w Creteil
Przejdźmy teraz to kilku przykładów nietypowych osiedli, które zostały już zrealizowane. Jednym z nich jest osiedle Les Choux w Creteil (przedmieścia Paryża)Budynki oparte na rzucie koła zostały urozmaicone tarasami przypominającymi połówkę muszli. Osiedle zostało zaprojektowane przez Gerarda Grandval. Potocznie osiedle nazywane jest osiedlem kapustą. Każda z 10 wybudowanych wież ma aż 15 pięter. Założenie zrealizowano na początku lat 70 XX wieku. Był to eksperyment projektowy, mający na celu zaspokojenie współczesnych potrzeb mieszkaniowych.
>> Zobacz też nietypowe osiedle w Pekinie!
Miasto emerytów w Sun City
Osiedle w Arizonie to regularny układ. Nietypowe osiedle składa się z niewielkich domów, każdy z ogródkiem. Dodatkowo uwagę przyciąga ciekawy układ ulic – wszystko zamyka się w kształcie koła. Warto zaznaczyć, że osiedle Sun City to inicjatywa prywatna. O wszystkie potrzeby mieszkańców dbają prywatne firmy, a założenie to nie tylko domki, ale także kina, opieka medyczna i parki. Mimo że osiedle nie było skierowane bezpośrednio dla osób starszych, to jednak średnia wieku w tym miasteczku to 75 lat. Być może aura tego miejsca sprzyja odpoczynkowi dlatego wybierają je głównie osoby starsze. Podoba wam się takie nietypowe rozwiązanie urbanistyczne?

-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
