archirama.pl

Nietypowy dom z 800 palet. Czyli euro palety jako materiał budowlany!

Do czego mogą posłużyć zużyte palety? Najczęściej się je wyrzuca. Jednak młodzi architekci z Austrii wymyślili nowe zastosowanie: nietypowy dom z palet. Proponują popularne euro palety wykorzystywać do budowy tanich domów – w slumsach lub miejscach dotkniętych katastrofą, gdzie potrzeba tymczasowych schronień

Zalety palety

Dom z palet, autorstwa Andreasa C. Schnetzlera i Gregora Pilsa

Fot: dzięki uprzejmości architektów

Drugie życie euro palet, jako budulca – to pomysł austriackich architektów. Andreas Claus Schnetzler i Gregor Pils proponują, by budować z nich tanie domy dla mieszkańców slumsów, schronienia w razie katastrofy i domy weekendowe.

Na budynek o powierzchni 60 metrów kw. potrzeba ich około 800 sztuk. Koszt budowy jest bardzo niski, bo zużyte palety często udaje się dostać za darmo.

dom z palet

Stworzony przez Austriaków prototypowy obiekt był prezentowany między innymi podczas biennale architektury w Wenecji w 2008 roku. Wcześniej ich projekt recyklingowej architektury zwyciężył w konkursie studenckim Gaudi.

Drewniane palety to wbrew pozorom bardzo dobry budulec. Są bardzo wytrzymałe, w końcu konstruowano je, by przenosiły obciążenia ciężkich ładunków. Z palet można więc spokojnie budować ściany i podłogi.

W zależności od warunków klimatycznych i zakładanego kosztu inwestycji architekci przewidzieli różne rodzaje ociepleń z celulozy lub wypełnienie piaskiem.

palety – architektura z recyklingu

Jest także możliwość wstawienia otworów – okien i drzwi ze szkła lub plastiku, lub wstawiania w szpary palet tafli przeźroczystych materiałów – budynek ma wtedy na poły transparentne ściany.

Aby tego rodzaju architektura z recyklingu naprawdę była ekologiczna, można dodać kilka pomysłowych rozwiązań, które sprawią, że budynki będą wodo- i energooszczędne.

Austriaccy architekci przygotowali cały system paletowych domów do seryjnej produkcji. Zostaną one wykorzystane na potrzeby ubogich osób zamieszkujących miasta RPA.

Informacje: www.palettenhaus.com

Autor: TM
Zdjęcia: dzięki uprzejmości architektów
Data publikacji: 1.02.2012 12:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!