archirama.pl

Niewidzialny most w Holandii. Kładka, która znika!

W Holandii powstała niezwykła kładka dla pieszych, która jest… niewidzialna. Architekci z biura RO&AD architecten zamiast przerzucać most nad fosą zagłębili go w odmętach wody. Dzięki temu powstała kładka, która nie ingeruje w pejzaż XVII-wiecznych fortyfikacji

Niewidzialny most w Holandii

Kładka dla pieszych, która znika. Most projektu RO&AD architecten zagłębia się w wodę

Fot: © RO & AD Architecten

Drewniany most, który jest nowatorską konstrukcją? Taka rzecz udała się belgijsko-holenderskiej pracowni RO&AD architecten. Architekci za zadanie mieli stworzyć kładkę pieszą nad fosą otaczającą XVII-wieczny Fort de Roovere.

Projektanci postanowili mostek wtopić w teren i… w wodę. Zamiast wiszącej konstrukcji powstała rynna – wrzynająca się w krajobraz. Ten prosty acz genialny zabieg spowodował, że kładka nie ingeruje swoją formą w pejzaż. Jeśli patrzeć pod kątem – most jest jedynie cienką linią rysującą się na powierzchni wody i na skarpach.

Most wygląda jak prosta i stara konstrukcja, ale tak naprawdę stoi za nim zaawansowana technologia. Zastosowano nowatorski materiał Accoya wood – będący bardzo odporny na wpływ wilgoci. Sam konstrukcja musi być bardzo mocna, by wytrzymać napór wody.

niewidzialna kładka dla pieszych

Kładka dla pieszych powstała w Halsteren, szybko wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Nagle zabudowania forteczne zaczęły być częściej odwiedzane.

Chodzenie po kładce wygląda jak zagłębianie się w fosę. Dla patrzących z boku widać tylko głowy spacerowiczów unoszące się nad powierzchnią wody. Wszystko przez to, że konstrukcja kładki została zupełnie postawiona na głowie!

 

Czytaj też: Spiralny most dla pieszych. Dominique Perrault i jego kładka w Madrycie

Autor: TM
Zdjęcia: © RO & AD Architecten
Data publikacji: 23.01.2012 16:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!