Secesja wiedeńska i Otto Wagner
Słoweński architekt Jože Plečnik urodził się w 1872 roku w Lublanie jako mieszkaniec Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Otto Wagnera, jednego z mistrzów wiedeńskiej secesji. Artystyczne podróże po Italii i Francji uzupełniły jego wykształcenie i dały szeroką wiedzę o architekturze historycznej.
W 1911 roku architekt opuścił Wiedeń, przyjmując katedrę w Szkole Rzemiosła Artystycznego w Pradze. Z Pragą związał się na dłużej, z tym miastem wiąże się jedna z jego głównych prac, rekonstrukcja Praskiego Zamku.
Nieznana architektura Słowenii
Być może najważniejszy rozdział w jego twórczości związany jest jednak z rodzinnym miastem. Jože Plečnik wrócił do Lublany w 1921 roku, przyjmując posadę profesora na ponownie otwartym uniwersytecie. Szybko zdobył sobie pozycję najważniejszego architekta w mieście. Otrzymywał większość najważniejszych zleceń architektonicznych, ale jego śmiałe plany rozbudowy miasta wykraczały jeszcze dalej w przyszłość. Do wybuchu II wojny światowej jego koncepcje i wysiłek władz miasta zmieniły Lublanę z prowincjonalnego miasteczka austro-węgierskiego imperium w miasto o własnym charakterze. Jože Plečnik projektował wszystko: gmachy publiczne, place miejskie, domy, mosty i targowiska. Szczególną wagę przywiązywał do architektury sakralnej. W jego dorobku nie brak także projektów pomników, mebli i elementów wyposażenia wnętrz – w końcu jego twórczość kształtowała się pod wpływem secesyjnych idei działa totalnego.
Jože Plečnik: rytm, skala i harmonia
Po wojnie architekt ze względów politycznych stracił swoją pozycję, a jego twórczość została zapomniana. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku odkryto go na nowo.
Muzeum Architektury we Wrocławiu przedstawia twórczość architekta polskiej publiczności. Na wystawie można zobaczyć rysunki i szkice Plečnika, a także obiekty rzemiosła artystycznego i meble zaprojektowane przez architekta. Prezentowane obiekty pochodzą z prywatnych zbiorów doktora Damjana Prelovšeka.
Wystawę „Jože Plečnik. Szkice” będzie można oglądać do 15 czerwca 2014 we wrocławskim Muzeum Architektury.
Więcej informacji: www.ma.wroc.pl
