Bryła Okrąglaka projektu Marka Leykmana została wzniesiona w 1954 roku. Był to pierwszy budynek w Poznaniu, do którego budowy użyto prefabrykatów. Okrąglak to 8-piętrowy walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów. Bryła ta była typowym przykładem PRL-owskiego modernizmu. Początkowo budynek pełnił rolę domu towarowego. Obecnie bryła ma charakter biurowo-usługowy.
Co zmieniło się w bryle Okrąglaka?
Rewitalizacja bryły planowana była od 2008 roku jednak dopiero w 2012 roku udało się zrealizować plany. Przebudowa objęła głównie zmianę elewacji. Odtworzono szarą kolorystykę betonu i wymieniono większość okien. Również architektura wnętrza została odrestaurowana. Odnowione poręcze na nowo zostały zamontowane we wnętrzu. Cały proces rewitalizacji bryły toczył się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Za jego przyczyną zostały zachowane m.in. oryginalny sufit i detale architektury wnętrza takie jak zaokrąglone naroża na zbiegu ścian i sufitu.
Remont bryły w liczbach
Inwestycja przebudowy bryły Okrąglaka pochłonęła 60 mln zł. W tych kosztach znalazło się m.in. 40 tys. płytek ceramicznych, którymi wyłożono reprezentacyjną klatkę schodową. Wymieniono również 700 okien oraz odświeżono 630 stopni schodów.
Najlepsza Modernizacja 2012 roku
Bryła Okrąglaka otrzymała nagrodę „Najlepszej Modernizacji roku 2012”. Teraz Okrąglak jest jednym z najciekawszych i najnowszych biurowców klasy A w Poznaniu. Jak wam podoba się zmieniona bryła byłego domu towarowego? Czy chcielibyście aby tam mieściło się wasze biuro?
