archirama.pl

Nowa przestrzeń publiczna w Wołominie. Zobacz projekt.

W Wołominie powstanie przestrzeń publiczna: Plac Zwycięstwa 1920. Głównym elementem projektowanej instalacji jest czołg Renault FT-17 pochodzący z czasów I Wojny Światowej. Zobacz, jak będzie wyglądać całe założenie.

Plac w Wołominie

Projekt Placu Zwycięstwa 1920 powstał w pracowni Nizio Design International

Fot: Nizio Design International - materiały prasowe

Założenie zostało zaprojektowanie przez warszawską pracownię Nizio Design International i zlokalizowane będzie bezpośrednio w sąsiedztwie założenie parkowo – krajobrazowego Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich.

Skąd pomysł na taką przestrzeń publiczną?

Ideą projektu jest stworzenie zatrzymanego w czasie kadru z filmu dokumentalnego. Wybrana scena przedstawia wycinek z bitwy polsko-bolszewickiej. Główną rolę w tym kadrze odgrywa czołg Renault FT-17, który z trudem pokonuje stromą linię okopów. Czołg, jedyny namacalny świadek historii, staje jednocześnie symbolem walki, pokonywania przeszkód, ale też nadziei, odrodzenia i nowego życia, które dodatkowo podkreśla otaczająca instalację zieleń.

Nowa przestrzeń publiczna w mieście ma być powiązana założeniem krajobrazowym wokół muzeum. Ciemna, ziemista barwa betonowej platformy, na której stoi czołg, jej gładka czysta forma ulega rozpadowi i skruszeniu. Przechodzi głębiej w teren, przyjmując formę żwirowo-betonowych pasów, które stopniowo giną między okalającymi teren wysokimi trawami, jak za zasłoną czasu. Odległości między pasami odpowiadają śladom po gąsienicach czołgu. Między nimi będą rozstawione betonowe ławy. Barierą oddzielającą czołg od reszty założenia jest symboliczna fosa.

Przestrzeń publiczna pełna symboliki

Na projektowanym placu znajdą się również trzy maszty z flagami. Ekspozycja zawiera również betonową ścianę z wykonanym techniką reliefu obrazem, ukazującym żołnierzy piechoty ruszających do walki. Ponadto, na ścianie – od strony parkingu – umieszczone zostaną informacje o miejscach, które odegrały doniosłą rolę w wydarzeniu. Tym samym ściana stanie się swoistym przewodnikiem po szlakach wojny polsko-bolszewickiej.

Nowa przestrzeń publiczna ma podkreślić rangę i dynamikę przełomowego zwycięstwa, zwracając jednocześnie uwagę na wiele jego historycznych aspektów. Idea tej plenerowej ekspozycji zlokalizowana jest przy drodze krajowej, którą podróżują Warszawiacy w drodze na wschód, dzięki czemu czemu zachęci do odwiedzania pola bitwy w Ossowie. Plac Zwycięstwa 1920 ma być realizowany w 2017 roku.

To już kolejny projekt historycznej przestrzeni miejskiej od Nizio Design International

Pracownia Nizio Design International stworzyła w 2009 roku projekt Muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie, który przez niemal rok poddawany był szczegółowym konsultacjom społecznym i eksperckim. Projekt zakładał stworzenie na terenie 4-hektarowego kompleksu urbanistycznego, budynku o futurystycznej formie i powierzchni 7 tys. m2, wkomponowanego w przestrzeń, gdzie w 1920 roku prowadzone były działania wojenne. Istotny element architektoniczny stanowią tu zadaszone tarasy widokowe, z których rozciąga się widok na teren walk. Otoczenie budynku muzeum zaplanowano wówczas jako tło dla widowisk i plenerowych ekspozycji, w których tradycyjnym środkom wyrazu towarzyszą multimedia.

Autor: Nizio Design International - materiały prasowe
Zdjęcia: Nizio Design International - materiały prasowe
Data publikacji: 22.12.2016 09:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!