archirama.pl

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Radomiu

Archiwum Państwowe w Radomiu ma nową siedzibę. Architekturę budynku przypominającą zgiętą kartkę papieru zaprojektował Marcin Grzyb z pracowni MAG oraz Włodzimierz Sidorczyk.

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Radomiu

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Radomiu.

Fot: materiały prasowe

Architektura Radomia. Inspiracją dla formy architektonicznej budynku Archiwum Państwowego w Radomiu była ukośnie zgięta kartka papieru. Dzięki takiemu założeniu, architektura kamiennej bryła sprawia jednocześnie wrażenie lekkiej. Powierzchnia budynku przeznaczona na magazyn pozbawiona została okien, tym samym kontrastuje ona z częścią biurową posiadającą nieregularne, pionowe okna na kształt rozsuniętych bloków piaskowca. Za charakterystycznie uniesionym narożnikiem zlokalizowano salę wystawienniczą oraz salę konferencyjną, a także pracownię naukową. Ukośne załamanie budynku skierowane jest w stronę ścisłego centrum Radomia.

Z uwagi na przeznaczenie projektowanego budynku oraz fakt, że jest on obiektem użyteczności publicznej, na parterze archiwum architekci zlokalizowali otwartą przestrzeń, która stanowi miejsce integracji.


Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 13.11.2013 14:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!