Architektura
ARCHITEKTURA
Zmiany w ustawie Prawo budowlane

Nowa ustawa Prawo budowlane – mniej procedur i brak pozwoleń na budowę. Przeczytajcie co zmieni się w polskim prawie budowlanym!

 • Komentarze

W 2014 roku w życie ma wejść nowa ustawa Prawo budowlane. Przeczytajcie, jakie zmiany nas czekają!

W 2014 roku w życie ma wejść nowa ustawa Prawo budowlane. Przeczytajcie, jakie zmiany nas czekają!

Fot: Artur Bulatowicz

Najwcześniej w połowie 2014 roku w życie ma wejść nowa ustawa Prawo budowlane. Zmiany dotyczyć będą głównie budownictwa jednorodzinnego. Przed wejściem w życie, ustawa zostanie jeszcze wyłożona do konsultacji społecznych. Jakie zmiany planuje się w nowej ustawie Prawo budowlane.

Znowelizowana ustawa Prawo budowlane ma nam ułatwić proces budowalany. Zmniejszy się liczba procedur wymaganych do rozpoczęcia budowy, jednocześnie skróci się okres oczekiwania na możliwość rozpoczęcia robót budowlanych. Projekt nowej ustawy trafił już do Rządowego Centrum Legislacji, a na początku 2014 roku dalsze prace prowadzone będą w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Ustawa Prawo Budowlane – jakich zmian się spodziewać?

Brak pozwoleń na budowę w przypadku domów jednorodzinnych – to chyba najbardziej rewolucyjna zmiana, na jaką należy zwrócić uwagę w nowej ustawie Prawo budowlane. To uproszczenie musiało zostać poparte pewnymi ograniczeniami. Projektowany dom nie może powodować ograniczeń w zabudowie działki sąsiada. Budynek nie może również negatywnie oddziaływać na środowisko. Ta zmiana ma pozwolić inwestorom zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy. Urzędnicy również na tym skorzystają – zmniejszy się liczba procedur, a co za tym idzie do wypełnienia będzie mniej papierów.

Pozwolenie na budowę domów jednorodzinnych w nowej ustawie Prawo budowlane, zostanie zastąpione przez zwykłe zgłoszenie budowy złożone wraz z projektem budowlanym. Dokumenty te dostarczymy do urzędu administracji architektoniczno – budowlanej. Złożony w urzędzie projekt musi uwzględniać wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Po zgłoszeniu budowy należy odczekać 30 dni – w tym czasie starosta może złożyć sprzeciw i nie wyrazić zgody na rozpoczęcie robót budowlanych. Zgoda może nie zostać wydana jeżeli złożony projekt nie spełnia wyżej opisanych wymogów. Starosta negatywnie odniesie się do naszego zgłoszenia również w przypadku, kiedy trafią do niego pisma od właścicieli sąsiednich działek. W nowej ustawie Prawo budowlane, interes sąsiadów jest bardzo ważny.

Zlikwidowane zostanie pozwolenie na użytkowanie. Zastąpi je zwykłe zawiadomienie o zakończeniu budowy. Ta zmiana dotyczy nie tylko domów jednorodzinnych, ale także warsztatów rzemieślniczych, myjni samochodowych, czy stacji obsługi pojazdów.

Prawo budowlane a pozostałe obiekty

Domy jednorodzinne dołączyły do puli obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Pozostałe obiekty nadal do rozpoczęcia prac budowlanych potrzebować będą prawomocnego pozwolenia na budowę. Jednak i w tej grupie obiektów znajdą się pewne uproszczenia. Proces budowlany ulegnie znacznemu skróceniu. Nowy system procedury budowlanej zostanie skrócony o około 120 dni, a liczba procedur zmniejszy się z 29 na 24. W tym wypadku pozwolenie na budowę ma zostać wydane w ciągu 181 dni.

Uproszczeniu mają ulec formalności dotyczące samego projektu budowlanego. Obecnie jego znaczną część zajmować muszą wstępne umowy podpisane z dostawcami energii, wody, czy ciepła. Nowa ustawa Prawo budowlane znosi obowiązek dołączania tego typu umów do projektu budowlanego. Dodatkowo inwestor nie musi składać w urzędzie terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Nowa ustawa Prawo budowlane ma ułatwić życie zarówno urzędnikom, jak i inwestorom. Jednak wprowadzenie nowego prawa na pewno wiązać się będzie z pewnym bałaganem i dezorientacją, dlatego lepiej zawczasu przygotować się na przyszłoroczne zmiany.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Artur Bulatowicz
Data publikacji: 25.11.2013 13:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.