Architektura
ARCHITEKTURA

Nowe technologie i przestrzeń miejska: niemożliwe czy szansa na rozwój? Warszaty Mentor&Student Research Lab - Urban Transformations 2014

  • Komentarze

Warsztaty Mentor&Student Research Lab - Urban Transformations 2014

Warsztaty Mentor&Student Research Lab - Urban Transformations 2014: pierwszy dzień

Fot: Agata Hinca
  • Nowe technologie i przestrzeń miejska: wyzwanie nie do udźwignięcia czy szanse na rozwój? Relacja z warsztatów Mentor&Student Research Lab - Urban Transformations 2014
  • Warsztay w Trójmieście: szanse dla studentów na rozwój
  • Wszyscy uczestnicy warsztatów pod ratuszem głównego miasta

Uczestnicy warsztatów Mentor&Student Research Lab - Urban Transformations 2014 udowadniają, że współczesna architektura wkracza do miast. Nowe technologie pozwalają diametralnie zmieniać  design "szarych" obiektów użyteczności publicznej. Przeczytaj, jak studenci pod opieką mentorów z całego świata pracowali nad takimi właśnie projektami.

Miasta nad wodą tematem spotkania specjalistów z całego świata

Mentor&Student Research Lab Urban Transformations 2014 to połączona inicjatywa International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) i studentów międzyuczelnianego Koła Naukowego PG i UG  Laboratorium Ewolucji Miejskich LEM-ur, która towarzyszy 50. kongresowi ISOCARPu. Kongres jest dla uczestników najważniejszym wydarzeniem w roku, na którym spotykają się specjaliści z 50 krajów na świecie. Poruszane są na nim tematy polityki i planowania oraz podejmuje się próby rozwiązania takich problemów jak: planowanie regionalne, rewitalizacja obszarów miejskich czy miasta niskoemisyjne. Pięćdziesiąty Kongres odbędzie się w Gdyni w dniach 23-26 września 2014 roku. Głównym tematem będzie zmiana w sposobie planowania miast, ze szczególnym uwzględnieniem miast znajdujących się nad wodą. Dlatego Kongres został zatytułowany: "Urban Transformations – Cities and Water”.

Mentorzy uczą studentów jak ma wyglądać współczesna architektura miast

Mentor&Student Research Lab to przede wszystkim ogromna szansa dla studentów. Na poznanie specjalistów w urbanistyce, na stworzenie sobie sieci międzynarodowych kontaktów, wreszcie - na pracę przy ciekawym projekcie wraz z mentorami. A ci przyjechali do Polski w weekend 7-8 czerwca 2014 roku. Byli to: Christian Horn, który wykłada w Paryżu i prowadzi biuro Rethink, które zajmuje się planowaniem tamtejszego obszaru metropolitalnego;  Markus Appenzeller, wykładający w Rotterdamie, a ostatnio w Chinach, pracujący w biurze MLA+ nad projektami na całym świecie; Oscar Bargos, profesor na argentyńskim uniwersytecie w Rosario i dyrektor tamtejszego biura planowania miasta; Richard Stephens, który wykłada na amerykańskim uniwersytecie w Oregonie i prowadzi  pracownię Stephens Planning & Design LLC oraz Alexander Marful, który pochodzi z Ghany i po doktoracie w Stuggarcie pracuje w Fichter GmbH.

Otwarte wykłady i debata szansą na rozwój współczesnej architektury

Wspólnemu weekendowi towarzyszyły otwarte wykłady, na które mógł przyjść każdy zainteresowany tematyką planowania miasta. Podczas wykładów mentorzy opowiedzieli o swojej pracy, a także o tym, czym będą zajmować się podczas warsztatów ze studentami. Kolejną okazją na niesamowite wrażenia i wyniesienie wymiernej wiedzy była debata w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku pod hasłem: „Między globalnymi pytaniami a lokalnymi odpowiedziami: Jak uczynić miasta dobrymi miejscami do mieszkania?” Był też czas na pracę. Studenci wraz z mentorami pracowali nad zagadnieniami organizowania  współczesnych przestrzeni miejskich, które odnosiły się do miast Pomorza, lecz stanowią źródło wiedzy dla każdego planowania.

Grupa Christiana Horna: planowanie współczesnej architektury dostosowane do środków miejskiego transportu

Grupa, która pracowała pod okiem mentora z Francji, przeanalizowała kwestię mobilności w kontekście Trójmiasta. Studenci pragną pokazać, że podróżowanie rowerem nie musi być synonimem gorszej sytuacji finansowej, a może stać się wygodną formą przemieszczania się po mieście. Chcą udowodnić, że ekologiczne rozwiązania mogą iść w parze z komfortem i bezpieczeństwem. W swojej pracy wzięli pod uwagę takie problemy jak tworzenie nowych ścieżek rowerowych, czy wprowadzanie pasów ruchu dla autobusów, a nawet poprawę stanu jakości chodników. Zdają sobie jednak sprawę, że takie rozwiązania stanowią tylko odpowiedź doraźną. Problem tkwi głębiej. Trzeba w sposób odpowiedzialny zastosować nowe rozwiązania już na etapie planowania miasta. Chodzi o to by podróż z jednego punktu do drugiego była jak najkrótsza i nie wiązała się z koniecznością przesiadek Studenci chcą stworzyć projekt, pokazujący jak stworzyć miasto, w którym samochód będzie tylko jednym z kilku dostępnych środków transportu – wszystkich ekologicznych i wygodnych.

Grupa Markusa Appenzellera: przemiany miast po 1989 roku diagnozą stanu nowoczesnej architektury

Grupa studentów, która pracowała pod okiem Markusa Appenzellera podjęła się próby zdefiniowania stanu 11 miast nadbałtyckich przed i pod 1989 roku. Analiza tych przypadków ma pomóc odpowiedzieć na pytanie jakie kroki powinny podejmować władze aby miasta rozwijały się jak najlepiej. Badanie będzie składało się z trzech etapów oraz analizy danych z takich dziedzin jak: przestrzeń i marka przestrzeń, marka i tożsamość miasta, transport, gospodarka, społeczeństwo, system administracyjny i legislacyjny.

Grupa Oscara Bargosa: zrównoważony rozwój osiedli szansą na rozwój współczesnej architektury

Grupa studentów pracująca z argentyńskim mentorem próbuje odpowiedzieć na pytanie jak rozwija się Trójmiasto i czy jest to rozwój zrównoważony tj. czy potrafimy rozsądnie gospodarować zasobami przyrodniczymi. Postanowili przyjrzeć się również rozwojowi osiedli. By tego dokonać wybrali osiedle Osowa w Gdańsku, które jest typowym przykładem szybko rozwijającego się obszaru podmiejskiego. Elementem badań będzie znalezienie odpowiedzi na takie zagadnienia jak: rozwój urbanistyczny, kwestie komunikacji (która na tym obszarze jest kłopotliwa), uwarunkowania socjalne i demograficzne, środowisko oraz sposoby zarządzania miastem. Planują przeprowadzić sondaż wśród mieszkańców, który wyłowi potencjalne zagrożenia. Celem badań jest wypracowanie modelu osiągania zrównoważonego rozwoju. Badania te będą zestawione z wynikami studentów argentyńskich, którzy opracowali analogiczny przykład na uniwersytecie w Rosario.

Grupa Richarda Stephensa: projektowanie przestrzeni miejskiej

Grupa pracująca pod przewodnictwem mentora ze Stanów Zjednoczonych zastanawia się nad tematyką planowania przestrzeni miejskiej z naciskiem na sposoby wdrażania i realizacji, co ma pomóc studentom w dogłębnym poznaniu kwestii przestrzennych. Planują stworzyć specjalną instrukcję projektowania, która mogłaby być narzędziem wykorzystywanym przez miasta. Swoje przedsięwzięcie przetestują razem ze studentami uniwersytetu w Oregonie na projekcie przestrzeni publicznych dla miasta Mt. Angel. Będą jednocześnie współpracowali z lokalnymi władzami.

Grupa Alexandra Marfula: inteligentna infrastruktura w nadwodnych miastach

Tematem grupy, której przewodzi Alexander Marful z Ghany, jest inteligentna infrastruktura w nadwodnych miastach. Celem, jaki sobie postawili, jest usprawnienie infrastruktury miast takich jak Gdynia. Mimo, ze większość rozwiązań będzie odnosiła się tylko do Gdyni, będą też takie, które dają możliwość zaimplementowania w innych miastach. Ambicją grupy jest przygotowanie takich usprawnień by Gdynia mogła być przodowniczką w inteligentnych rozwiązaniach miejskich.

Jesteś ciekawy efektów pracy? Na te przyjdzie poczekać do września, bo właśnie wtedy zaplanowano konferencję, która odbędzie się w ramach 50tego ogólnoświatowego kongresu ISOCARPu. Konferencja odbędzie się 20-21 września w Trójmieście.

 

Agnieszka Ochenkowska

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Agata Hinca
Data publikacji: 28.07.2014 12:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.