Tężnie jak stadion
Nowy kompleks uzdrowiskowy w Busku-Zdroju składać się będzie z tężni i centralnie położonego pawilonu ogrodowego z pijalnią wody mineralnej. Nowy obiekt ma powstać w parku zdrojowym „Za Maskalisem”. Projektanci zaproponowali wyrazistą bryłę obiektu, ze względu na owalny kształt i skalę założenia kojarzącą się nieco z współczesną architekturą obiektów sportowych. Podwójne ściany tężni tworzą owal, przecięty trzema wąskimi prześwitami, strefami wejściowymi. Wysokie ściany mają wznosić się powyżej koron pobliskich drzew, powinny więc być dobrze widoczne. Parująca woda ma spływać pod ścianach skonstruowanych z drewnianych bali i obłożonych gałęziami tarniny. Całość powinna być efektowna – wielki ciemny monolit otoczony o zmierzchu obłokami pary. Bryła została usytuowana w centrum parku, ze wszystkich stron prowadzić do niej mają promieniście ułożone alejki.
Po przekroczeniu zewnętrznego pierścienia można będzie wejść w ciemny korytarz wypełniony wilgotnym powietrzem, albo przejść prosto na jasny centralny plac. W jego centrum znajdzie się lekki, przeszklony pawilon oranżerii – pijalni wód.
Konkurs architektoniczny
W konkursie architektonicznym zorganizowanym przez kielecki oddział SARP, pierwszą nagrodą oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego zdobyła pracownia architektoniczna 2pm pod
kierownictwem Piotra Musiałowskiego. Autorzy nagrodzonej pracy znani są m.in. z realizacji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie. O prowadzącym projekt architekcie pisaliśmy kilka lat temu w związku z jego pierwszym zrealizowanym projektem, budynkiem toalety publicznej w Kazimierzu Dolnym, zbudowanym według projektu, który zdobył główną nagrodę w konkursie Projekt Łazienki Sanitec KOŁO.
Projekt warszawskiej pracowni był jednym z 19 prac nadesłanych na konkurs architektoniczny. Nagrody drugiej nie przyznano, jury zdecydowało się na dwie równorzędne trzecie nagrody. Jedną z nich otrzymał zespół TEAM S.C. (Jerzy Gryc, Wawrzyniec Kuc, Wojciech Kurzeja), który połączył tężnie z pawilonem pijalni.
Drugą z równorzędnych nagród otrzymali projektanci z Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego Kelvin. Ich praca zakładała budowę wielopoziomowych pomostów spacerowych biegnących nad tężnią i pomiędzy spłukiwanymi solanką ścianami.
Nowe uzdrowisko
Choć Budko-Zdrój znane jest z wód leczniczych od dawna, a solne źródła eksploatowano co najmniej od XIII wieku, pierwsze niewielkie tężnie otwarte zostały w nim dla kuracjuszy dopiero w 2008 roku. Opary solanki jodkowo-bromkowej naśladują warunki panujące nad morzem. W uzdrowisku leczone są m.in. schorzenia neurologiczne, reumatologiczne i układu krążenia.
Władze miasta liczą na uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych. Według wstępnych planów kompleks mógłby być zrealizowany w latach 2017-2018.

-
Dom Artysty, projekt BXBstudio Bogusław Barnaś, został jednym ze zwycięzców 18 cyklu międzynarodowego konkursu architektonicznego 20+10+X World Architecture Community więcej
-
Trwa konkurs architektoniczny na Panteon-Mauzoleum – pomnik pamięci poświęcony ofiarom zbrodni komunistycznych. Bryła, która wygra ma stanąć na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie więcej
-
Konkurs architektoniczny na projekt welodromu w Toronto – Sky Velodrome więcej
-
Konkurs architektoniczny na projekt nowej hali sportowej w Jaworznie jest już rozstrzygnięty. Po przebudowie bryła ma zyskać elewację z betonowych łusek i szkła, a współczesna architektura zostanie otoczona zielenią więcej

- ARCHITEKTURA: Dom Artysty od BXBstudio w konkursie architektonicznym 20+10+X WAC
- ARCHITEKTURA: Panteon-Mauzoleum na Powązkach - konkurs architektoniczny na koncepcję pomnika pamięci
- ARCHITEKTURA: Drapacz chmur dla rowerów. Konkurs architektoniczny
- ARCHITEKTURA: Nowa bryła hali sportowej w Jaworznie
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny – ceramiczne płytki