Współczesna architektura Wrocławia
Nowe Żerniki czyli WUWA 2 to jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w polskim budownictwie mieszkaniowym ostatnich lat. Wrocławskie osiedle ma stać się wzorem dla przyszłych inwestycji, służąc jako źródło pomysłów. Dostosowanie architektury do potrzeb różnych użytkowników, wprowadzenie na rynek tanich, wysokiej jakości mieszkań, projektowanie z myślą o środowisku to ważne dla osiedla założenia. Najbardziej istotna jest jednak nowa urbanistyka – organizacja przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej i infrastruktury. Nowe Żerniki mają mieć zielone aleje, miejsca do wypoczynku, niewielkie obiekty handlowe, przedszkola i szkoły, wszystko co potrzebne jest do wygodnego życia w mieście. Tak zaprojektowane osiedle z założenia kontrastuje z przedmieściami z ich anonimowymi rzędami domów i koniecznością dalekich dojazdów.
WUWA2 to wspólne przedsięwzięcie realizowane m.in. przez władze miasta i stowarzyszenie architektów SARP, licznych projektantów.
Nagroda urbanistów
Pracę projektantów nagrodzili uczestnicy dorocznego kongresu urbanistów ISOCARP (International Society of City and Regional Planners). Międzynarodowe stowarzyszenie ma członków w osiemdziesięciu krajach, każdego roku organizuje światowy kongres. W 2016 roku odbył się on w Durbanie pod hasłem „Miasta które mamy – miasta jakich potrzebujemy”. Z RPA Polacy przywieźli nagrodę dla najbardziej innowacyjnego projektu miejskiego (Merit Prize), przyznaną ex equo wrocławskiemu osiedlu i Wuhan w Chinach. Jurorzy docenili sposób planowania osiedla, angazujący samorząd, organizacje i stowarzyszenia, a także samych mieszkańców poprzez proces partycypacji społecznej. Pomysł miasta-ogrodu nie jest nowy, ale we Wrocławiu wrócił w świeżej formie - a co najważniejsze, sposób realizacji najwyraźniej się sprawdza i mógłby być przyjęty także w innych miastach.
Jak dotąd, to pierwszy polski projekt wyróżniony przez istniejącą od 1965 roku organizację. W 2008 nagrodzono projekt Miasteczka Wilanów w Warszawie - inwestycji skądinąd równei często krytykowanej, co chwalonej - jednak głównym projektantem warszawskiego osiedla jest Guy Perry, architekt i urbanista francusko-amerykańskiego pochodzenia.
Podczas tegorocznej edycji w kategorii projektów wielkoskalowych nagrodę główną również przyznano dwóm miastom, Ottawie i Brukseli. Kolejny punkt dla Wrocławia, konsekwentnie budującego markę miasta innowacyjnego.

-
Jury konkursu architektonicznego o nowych projektach kościołów więcej
-
Konkurs architektoniczny na projekt kościoła rzymskokatolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu został rozstrzygnięty więcej
-
Na terenie modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu ma wkrótce rozpocząć się realizacja nowego budynku. To Spirala Czasu więcej
-
Pracownia architektoniczna Grupa Plus Architekci projektuje kolejne apartamenty - osiedle willi na terenie Warszawy. Pięć domów jednorodzinnych powstanie w drugim kwartale 2015 r. w Kępie Zawadowskiej na Wilanowie więcej

- ARCHITEKTURA: Współczesny polski kościół: jaki powinien być?
- ARCHITEKTURA: Wzorcowy kościół w Nowych Żernikach
- ARCHITEKTURA: Co nowego na Nowych Żernikach? Współczesna architektura Wrocławia
- ARCHITEKTURA: Warszawska architektura domów jednorodzinnych według projektu Grupa Plus Architekci
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna osiedli. Nowa warszawska inwestycja na Bielanach – jakie są apartamenty w Willi Lindego?