archirama.pl

Nowoczesna architektura. Zobaczcie niesamowita bryłę domu pod Poznaniem projektu PL Architekci. Galeria zdjęć

Bryła domu Grafitowa stodoła powstała na nietypowej działce. Nowoczesny dom ma świetne rozwiązania. Projektanci z pracowni PL Architekci mieli za zadanie stworzyć dom, który wkomponuje się w wąski i długi ogród oraz zmieści wszystkie funkcje, o których marzyli właściciele. Zobaczcie nowoczesną architekturę pod Poznaniem

Nowoczesna architektura. Zobaczcie niesamowita bryłę domu pod Poznaniem projektu PL Architekci. Galeria zdjęć
Fot: PL.architekci

Bryła domu zlokalizowana jest w jednej z podpoznańskich wsi. Ta niewielka podmiejska osada, ze względu na bliską odległość od Poznania, powoli zatraca swój sielski charakter i zapełnia się chaotyczną „miejską” zabudową. Inwestorem jednej z najnowszych brył autorstwa PL Architekci jest młode małżeństwo, które postanowiło zamieszkać pod miastem. Zleceniodawca kupił nietypową działkę - wąską i bardzo długą, na której architekci mieli za zadnie zaprojektować jednorodzinny nowoczesny dom.

Architektura: kłopotliwa działka pod Poznaniem

Już przy pierwszym pobieżnym przyjrzeniu się działce architekci wiedzieli, że postawienie bryły w układzie szerokiego frontu nie jest możliwe ze względu na proporcje terenu, a także liczbę funkcji jaką inwestorzy chcieli uzyskać. Ponadto ukierunkowanie działki północ - południe (tak korzystne w przypadku działek typowych) tutaj działało na niekorzyść.

Bryła pod Poznaniem: nowoczesny dom - cele architektów i inwestorów

Zarówno inwestorzy jak i architekci chcieli, aby na tym nietypowym terenie powstała bryła charakteryzująca się nowoczesną architekturą. Prostota i minimalizm są nie tylko ponadczasowe, ale również idealnie wtapiają się podmiejski krajobraz.

Nowoczesna architektura wnętrza „Grafitowej stodoły” – dom pod miastem.

W rezultacie powstała długa jak wagon bryła domu o bardzo prostym i funkcjonalnym układzie. Architektura wnętrza podzielona jest na 3 części. Od frontu znajdują się pomieszczenia gospodarcze, po środku część dzienna, a na końcu część prywatna. Całość  połączona jednym głównym korytarzem prowadzącym użytkowników do wszystkich pomieszczeń.

Architektura bryły pod Poznaniem

Bryła domu ma kształt typowej stodoły, z dwuspadowym symetrycznym dachem. Jego architekturę projektanci maksymalnie wydłużyli dopasowując do kształtu działki. Aby do budynku wpadało jak najwięcej naturalnego światła PL Architekci „przełamali” w połowie jego bryłę. Dzięki temu część dzienna skierowana jest w stronę południa. W miejscu złamania powstał zadaszony taras. 

Minimalistyczny projekt wnętrz nowoczesnego domu i bryły

Ta minimalistyczna konwencja bryły i elewacji została przeniesiona także do architektury wnętrz. Wszystkie pomieszczenia zostały wykonane z tych samych materiałów. Podłogi pokryły przemysłowa mozaika dębowa oraz płytki w kolorze betonowym poprzeplatane materiałami drobnowymiarowymi. Ściany zaś pomalowano na biało

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: PL.architekci, materiały prasowe
Data publikacji: 8.04.2013 17:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!