Architektura Warszawy. Nowa bryła, która stanie na warszawskim Śródmieściu to przeszklony gmach biurowo handlowo-usługowy z parkingiem podziemnym. Architekturę gmachu zaprojektowała pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński prowadzona przez Andrzej M. Chołdzyńskiego. Budynek będzie miał sześć kondygnacji i wybudowany zostanie na wąskiej działce o wymiarach 20x80 m. Będzie ulokowany między Domem Partii (zabytkiem lat 50-tych XX wieku autorstwa: architektów Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyckiego, Eugeniusza Wierzbickiego), a gmachem Centrum Giełdowego zaprojektowanego przez architektów Andrzeja M. Chołdzyńskiego i Stanisława Fiszera. Inwestorem budowy bryły jest Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” S.A.
Architektura Warsawy: charakterystyka bryły biurowca
Architektura bryły ma charakter biurowo-konferencyjny. Parter budynku będzie dodatkowo sprawował funkcję handlowo-usługowo. Znajdą się tam m.in. ekskluzywne sklepy. Całkowita powierzchnia biurowca to prawie 11 tys. mkw, a użytkowa przeszło 9 tys. mkw. W architekturze bryły znajdą się również dwie kondygnacje podziemne, na których zaplanowany jest garaż na 40 samochodów. Wejście główne do budynku znajdzie się w osi zabytkowego Domu Partii. Projekt przewiduje utworzenie placu miejskiego na przedłużeniu dziedzińca Domu Partii. Sklepy w parterze i na antresoli utworzą pierzeję południową tego nowego placu miejskiego. Butiki będą także dostępne od ulicy Nowy Świat.
Zrównoważona architektura bryły biurowca
Inwestor ma w planach ubieganie sie o certyfikat LEED „Core & Shell". Certyfikat ten jest przyznawany bryłom o zrównoważonej architekturze. Wśród kryteriów, według których jest on przyznawany znajdują się m.in. lokalizacja budynku, efektywne wykorzystanie wody, optymalizacja zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjne rozwiązania projektowe. Całym procesem certyfikacji zajmie się Jones Lang LaSalle.