archirama.pl

Nowoczesne domy z drewna. Jak świat projektuje z drewna?

Drewno w architekturze stosowane jest od zawsze. Z drewna można projektować zarówno nowoczesne budynki, jak i stworzyć obiekt klimatyczny nawiązujący do historii, czy też połączyć te dwa założenia. Zobaczcie, jak świat buduje domy jednorodzinne z drewna!

Dom w Anyang w Korei Południowej to doskonałe połączenie drewna i stali

Dom w Anyang w Korei Południowej to doskonałe połączenie drewna i stali

Fot: dzięki uprzejmości Rintala Eggertsson Architects

Drewno i szkło – lekka architektura

Villa Isabella została zaprojektowana przez pracownię Brasil Arquitetura. Kawałek brazylijskiej architektury znalazł się w mieście Hanko w Finlandii. Ten dom jednorodzinny prezentuje doskonałe połączenie szkła z drewnem. Duże tafle szkła pełnią rolę łączników między poszczególnymi przestrzeniami domu. Do tego dom zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz został obłożony drewnianymi deskami. Te dwa materiały doskonale się ze sobą komponują.

>> Cocon House - architektura z kosmosu już na ziemi!

Drewno i stal – połączenie idealne

Architekt Sami Rintala postanowił zaprojektować dom, którego głównymi materiałami budowlanymi są stal i drewno. Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w parku Anyang, w mieście Seul (Korea Południowa). Dom niesamowicie kontrastuje się z gęsta, często rozłożystą i wysoka zabudową miasta Seul. Jednak ten niewielki dom jednorodzinny pozwala oderwać się od tego zgiełku. Dodatkowo ciekawy styl a jakim budynek został wykonany stał się odrębna cząstką tej wielkiej aglomeracji. Budynek jako bryła charakteryzuje się prostymi, sześciennymi kształtami. Dzięki temu połączenie odpowiednich figur geometrycznych pozwoliło stworzyć bryłę o ciekawym kształcie. Podstawą jest tu stalowy sześcian, z którego „wyrastają” poziome prostopadłościenne klocki. Wszystkie te elementy zostały obłożone drewnianymi deskami. Wszystko to pozwoliło wybudować dom nowoczesny o bardzo ciekawej architekturze.

Typowy dom, też może być ciekawy

Nietuzinkowym rozwiązaniem mogą poszczycić się architekci z biura Rocha Tombal. Dom jednorodzinny, który zlokalizowany jest w Amsterdamie do na pierwszy rzut oka typowy dom z dwuspadowym dachem. Jednak architekci postanowili go urozmaicić. Obłożenie całego budynku delikatnymi i wąskimi deseczkami nadaje mu regionalnego wyglądu. Dodatkowo każde okno jest innego kształtu i wyraźnie wystaje poza obrys domu. Dodanie do brył kilku nietypowych elementów i kształtów powoduje, że z typowego, standardowego budynku powstał nowoczesny dom jednorodzinny o ciekawym kształcie i wykorzystujący delikatne materiały doskonale prezentujące się dla oka.

Polski przykład domu inteligentnego

W podwarszawskim Konstancinie ma powstać „inteligentne” osiedle domów. W tym wypadku poza najnowszymi technologiami obsługującymi wnętrze domu, spotykamy się również z ciekawą architekturą. Bryły budynków prezentują się mało skomplikowanie, prawdopodobnie dlatego, że najważniejsze będzie tu połączenie materiałów. Górne części brył, tworzące prostopadłościenny, zostały obłożone drewnem. Jednak w bryłach bardzo wyraźnie widać również połacie szkła i surowe betonowe ściany. Na elewacjach widoczne są również płytki i ciemne kamienie. Wszystko razem tworzy nowoczesną architekturę z odrobiną typowego dla polskich zespołów mieszkaniowych, standardu.

>> Dom grafitti już istnieje. Zobacz, jak wygląda!

Prostopadłościan jako typowe rozwiązanie dla architektury z drewna

Dom zaprojektowany w Melbourne, w Australii to kolejny przykład drewnianej architektury opartej na prostych kształtach. Architekci z australijskiej pracowni Jackson Clements Burrows Howthorn zaprojektowali dom z wyraźnie zarysowaną dominantą. Stanowi ją poziomy, podłużny element w kształcie typowego prostopadłościanu. Oczywiście został on obłożony drewnem, w którym wycięto regularne okrągłe otwory. Pozostałe elewacje domu również zostały wykonane z drewna i również powtarza się na nich motyw wyciętych, małych, regularnych otworów. Całe założenie jest na pewno wyrazem odwagi architektonicznej, ale dzięki takim odważnym rozwiązaniom kształtuje się nowoczesna architektura.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Rintala Eggertsson Architects, dzięki uprzejmości Budizol
Data publikacji: 13.08.2012 13:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!