archirama.pl

NOWOCZESNY WIEŻOWIEC w Singapurze. Zobacz jak świat tworzy współczesną architekturę!

Każde miasto, czy państw znajduje się na innym poziomie rozwoju architektonicznego. Jednak coraz śmielsze próby projektantów sprawiają, że w architekturze często dokonuje się rzeczy niemożliwych, z których będą czerpać projektanci z całego świata. Być może takim przykładem jest wieżowiec w Singapurze!

Nowoczesny wieżowiec w Singapurze ma być nowoczesny i energooszczędny

Nowoczesny wieżowiec w Singapurze ma być nowoczesny i energooszczędny

Fot: UNStudio ©

Modernizacja – sposób na nowoczesną architekturę

Projekt modernizacji najwyższego budynku w Singapurze do pomysł biura UNStudio. Modernizowany budynek od roku 1973 jest ważnym elementem w panoramie miasta, który uzupełnia istniejącą tam aleję wieżowców. Wieżowiec UIC ma posiadać dwojaką funkcję: po pierwsze ma stać się nowoczesnym centrum biurowym i konferencyjnym, a po drugie ma zawierać ekskluzywne mieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek będzie unikatowym elementem tej części miasta.

>> Czy stolica Polski utonie w morzu wieżowców?

Całe założenie ma składać się z dwóch oddzielnych wież: 23 piętrowej biurowej oraz 53 piętrowej mieszkalnej. Bryła całkowicie nawiązuje do okolicznych budynków zarówno wysokością, jak i kształtem. Oba elementy zostaną połączone w dolnej partii bryły, dzięki czemu bryła będzie spójna a zarazem ciekawa architektonicznie.

Elewacja jak plaster miodu

Aby obie wieże tworzyły integralną całość postanowiono wykonać je z podobnych elementów o wręcz identycznych kształtach. Architekci UNStudio w tym wypadku posłużyli się kształtem sześciokąta, który zwiększa wydajność fasad, dzięki czemu budynek jest energooszczędny i bardziej dostosowany do warunków klimatycznych panujących w Singapurze. Odpowiednie wielkości wzorów i ich naświetlenie dają możliwość stworzenia wnętrz odpowiednich zarówno dla stałych mieszkańców jak i dla pracowników biur – założenie zrównoważonego rozwoju jest możliwe dzięki wysokiej jakości szkła stosowanego na fasadach budynku.

Architekci podzielili elewacje materiałowo na 5 podstawowych tekstur, kształtowanych w zależności od występujących w jej obrębie funkcji. Istnieje tu podział na kolory, specjalne oświetlenie czy grubość materiału. Dodatkowo kształty sześciokątów widoczne na elewacjach są odpowiednio wyginane i uwypuklane aby łapać promienie słoneczne i zapewnić funkcjonalne wnętrze apartamentów oraz biur.

>> Oto 10 nejleprzych wiezowców świata. Zobacz, czy sa polscy reprezentanci!

Za szklanymi elewacjami umieszczona zostanie roślinność, która wpływa na dobre gospodarowanie ciepłem i powietrzem we wnętrzach. Wszystkie te skomplikowane technologiczne rozwiązania stosowane są przede wszystkim po to aby stworzyć nowoczesny wieżowiec o energooszczędnych założeniach, które tylko umilą chwilę spędzone w tym obiekcie. W takim razie czekamy na realizację tej perełki architektury!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: UNStudio ©
Data publikacji: 14.08.2012 13:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!